Świdnica: Świdnica nagrodzona za innowacyjność w transporcie
Autor: red
Nagrodę podczas Wielkiej Gali Smart City Forum w Warszawie w środę, 27 marca odebrała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
Konkurs Smart City ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących tę ideę. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.
Od kilku lat miasto Świdnica efektywnie i skutecznie wykorzystuje dostępne innowacje na rzecz rozwoju infrastruktury, poprawy jakości powietrza oraz poprawy życia mieszkańców w zakresie inteligentnego zarządzania transportem miejskim. Wdrażane innowacje są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz zgodne ze Strategią Rozwoju Miasta.
- Poprawiając komfort podróżowania w transporcie miejskim wprowadziliśmy rozwiązania, które oszczędzają czas, pieniądze i energię naszych mieszkańców. Przekłada się to na konkretne korzyści finansowe, ekologiczne i zarządcze w mieście – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
W ramach konsekwentnej polityki transportowej zakupiono, zmodernizowano lub wdrożono:
tabor niskoemisyjny (9 szt. ekologicznych i nowoczesnych autobusów);
system kamer i nadajników GPS we wszystkich autobusach;
nowoczesne bezgotówkowe formy płatności za przejazd w autobusach;
kasowniki przystosowane do zbliżeniowych płatności bezgotówkowych kartami bankowymi w każdym autobusie;
terminale zbliżeniowe dla kontrolerów sprawdzających bilety kupione przy użyciu bankowych kart płatniczo/kredytowych;
internetowe rozkłady jazdy-www.rozklad.mpk.swidnica.pl;
tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej tzw. elektroniczne wyświetlacze;
aplikacje na telefon-mobilny dynamiczny rozkład jazdy on-line na smartfony;
płatności przez internet;
25 nowoczesnych wiat przystankowych o aluminiowej konstrukcji i wyższym standardzie technicznym
dodatkowo przebudowano infrastrukturę drogową, wybudowano zatoki, ścieżki rowerowe prowadzące do centrum oraz Centrum Przesiadkowe.
W roku 2018 Świdnica przystąpiła także do Programu na opracowanie Strategii rozwoju elektromobilności i Programu Gepard-transport zeroemisyjny w mieście, który ma ułatwić pozyskanie środków na przedsięwzięcia polegające na obniżeniu zużycia energii i paliw w transporcie oraz zakup 2 bezemisyjnych autobusów o napędzie elektrycznym wraz z trzystanowiskową stacją ładowania baterii autobusowych.