Ma ona obowiązywać od 1 września 2017 roku. W sumie 15 radnych było za, nikt nie zagłosował przeciw, 7 radnych wstrzymało się od głosu.
Na sesji gościł Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk i dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Małgorzata Sandecka. Kurator podkreślał, że osiągnięty wcześniej kompromis jest zadowalający, daje bardzo dobre możliwości do nauki dla świdnickich dzieci.
Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami od nowego roku szkolnego Gimnazjum nr 1 stanie się częścią dwu budynkowej Szkoły Podstawowej nr 4, Gimnazjum nr 3 stanie się częścią SP nr 105, Gimnazjum nr 4 – dwu budynkowej SP nr 6. Dyrektorzy gimnazjów staną się wicedyrektorami podstawówek. Gimnazjum nr 2 przekształcone zostanie w szkołę podstawową. Pozytywną opinię, co do takiego systemu wydał również Związek Nauczycielstwa Polskiego.
- W przygotowaniu nowego ustroju szkolnego kierowaliśmy się przede wszystkim dobrem świdnickich dzieci. Wiemy, że niektóre rozwiązania będą powodować dyskomfort, polegający m.in. na wydłużeniu drogi do szkoły czy wprowadzeniu dwuzmianowości w niektórych placówkach. Niestety, nie udało się tego uniknąć. Ważnym jest również dla nas zachowanie wszystkich etatów w placówkach edukacyjnych zarówno dla nauczycieli, jak i pracowników obsługi oraz administracji. Dzięki przyjętym dziś rozwiązaniom dzieci będą miały zapewnioną naukę w doskonale wyposażonych budynkach z nowoczesnym zapleczem sportowym – mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
Nowa sieć szkół wymaga jednak czasu i okresu przejściowego, dlatego w tym roku uczniowie klas siódmych SP nr 4 byliby kierowani do budynku Gimnazjum nr 1, klasy siódme z SP nr 6 do Gimnazjum nr 4. Szkoła podstawowa nr 105 miałaby być docelowo w całości przeniesiona do Gimnazjum nr 3.
- Oczywiście część z tych rozwiązań będzie jedynie czasowa. Nie rezygnujemy z rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1 i będziemy dążyć do jej powiększenia. Jeżeli taka będzie również decyzja Rady Miejskiej, to rozbudowa będzie kontynuowana w przyszłym roku. Pozwoli to nam w sposób optymalny zapewnić miejsca dla wszystkich dzieci z Osiedla Zawiszów. Czekamy również na decyzje ministerstwa dotyczące przyznania środków na dostosowanie i modernizacje szkół. Zmiany wymagają pomieszczenia dydaktyczne i zaplecza sanitarne. Liczymy, że zgodnie z obietnicą w wydatkach tych partycypować będzie budżet państwa – podkreślała prezydent Świdnicy.