W projekcie udział wzięło 28. uczniów Technikum nr 5 kształcących się w zawodzie technik ekonomista i technik organizacji reklamy. Pierwsza 14-osobowa grupa z opiekunem w okresie 06.03.2017 r. – 30.03.2017 r. odbyła staż w Portugalii w mieście Evora, a druga 14-osobowa grupa z opiekunem w okresie 01.05.2017 r. – 26.05.2017 r. przebywała na praktykach zawodowych na Węgrzech w mieście Kecskemet.
W organizację pobytu uczestników za granicą były zaangażowana dwie zagraniczne organizacje goszczące : portugalska agencja pośrednicząca AENIE, której prezesem jest Pan Jaime Araujo oraz węgierska organizacja pośrednicząca Fonix Dance Sport Children & Youth Centre, której prezesem jest Pan Gabor Doka.
Podsumowując staż możemy dzisiaj stwierdzić, że:
28. uczniów ukończyło staż i wszyscy otrzymali certyfikaty ukończenia praktyki zawodowej wymagane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
28 uczniów jest lepiej przygotowanych do wejścia na europejski rynek pracy, podniosło kompetencje kluczowe i kwalifikacje zawodowe oraz zwiększyło mobilność na europejskim i krajowym rynku pracy, co zostało potwierdzone otrzymanymi Europassami Mobility w języku polskim i języku angielskim.
28 uczniów podniosło stopień znajomości i posługiwania się zawodowym i ogólnym językiem angielskim, co zostało potwierdzone certyfikatami ukończenia kursów językowych w ramach przygotowania kulturowo-językowo-pedagogicznego.
Uczniowie również podnieśli wiedzę i umiejętności związane w wykształceniem zawodowym , polepszyli znajomość języków obcych i są lepiej przygotowani do pracy w zespołach międzynarodowych. Ponadto uczestnicy staży zwiększyli świadomość na temat korzyści płynących z edukacji pozaszkolnej i z nauki języków obcych oraz mają większe szanse na znalezienie lepszej pracy po zakończeniu edukacji. W wyniku realizacji projektu Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy posiada szerszą ofertę praktyk zawodowych oraz zwiększyła się atrakcyjność szkoły zawodowej i postrzegania jej jako szkoły pozytywnego wyboru.
Uczniowie podkreślają, iż staż w Portugalii i na Węgrzech otworzył im nowe perspektywy w Polsce i w innych krajach w Europie. Uczestnicy stażu sami przyznają, że łatwiej radzą sobie z nowymi wyzwaniami i problemami i chętniej angażują się w życie społeczności szkolnej oraz prezentują bardziej dojrzałe postawy. Efekty stażu były widoczne od razu po powrocie, co szczególnie podkreślają wychowawcy uczestników i nauczyciele języków obcych oraz rodzice.
Projekt jest realizowany na najwyższym możliwym poziomie jakościowym zgodnie z zasadami programu ERASMUS+, o co dbają koordynatorzy projektu : Pan Mariusz Librowski i Mirosława Ryś.