Warsztaty sorobanowe zostały zorganizowane w ramach Wrocławskich Spotkań Matematycznych w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z Katarzyną Bryndzą, trenerką z Akademii, do Wrocławia pojechały dziewięcioletnia Pola, ośmioletnia Maja i pięcioletnia Beatka. Starsze dziewczęta miały już zajęcia z liczenia na sorobanie, dla najmłodszej była to pierwsza lekcja sorobanu. Mimo to Beatka świetnie rachowała na liczydle. Soroban ma pionowe rzędy po 5 koralików – 4 poniżej belki i 1 powyżej niej. Japońscy rachmistrzowie potrafią szybciej liczyć na sorobanie niż przeciętny człowiek na kalkulatorze! A na dodatek nauka liczenia na tym liczydle sprawia, że uczeń szybciej rachuje w pamięci. Z tego powodu zajęcia z sorobanu prowadzone już są na całym świecie. Kenichi Ishido to twórca i dyrektor sieci szkół sorobanu w Japonii oraz dyrektor Muzeum Sorobanu w japońskiej Chibie.
Spotkanie w IM UWr zgromadziło fanów matematyki ze szkół we Wrocławiu, Osolinie, Wysokiej i Zgorzelca oraz Świdnicy.
- Na początku mistrz Kenichi Ishido przeprowadził miniwykład na temat historii mistrzostw w liczeniu na sorobanie - opowiada Katarzyna Bryndza. - Tempo liczenia podczas pokazu było imponujące. Spotkanie z mistrzem było bardzo inspirujące i motywujące dla dzieci reprezentujących Akademię Nauki do kontynuacji fascynującej przygody z sorobanem. Najważniejsze jest to, że każdy z nas może biegle rachować, należy jednak wyłożyć trochę pracy w trening tej umiejętności. Dzieci w tej kwestii mają dużą przewagę nad nami, dorosłymi, co zauważyłam podczas minimistrzostw w obliczeniach na sorobanie, gdzie dzieci akademickie liczyły sprawnie i poprawnie.
Mistrz Ishido w sposób jasny wytłumaczył podstawy obliczeń na sorobanie. - Mieliśmy również przyjemność pracy indywidualnej z jednym z jego uczniów, który na bieżąco wyjaśniał, w jaki sposób należy dokonywać obliczeń - wspomina Katarzyna Bryndza. Akademia Nauki – Centrum Świadomego Rozwoju w Świdnicy prowadzi zajęcia, na których dzieci w wieku szkolnym uczą się liczyć na sorobanie. Są jeszcze miejsca w grupach, które ruszają pod koniec października.
Jeden z uczniów mistrza, Tetsuya Ono, wicemistrz świata na Mental Calculation World Cup 2016 w Niemczech, pokazał, że potrafi w bardzo szybki sposób obliczyć, w jakim dniu tygodnia ktoś się urodził. - Maja zgłosiła się na ochotnika i podała swoją datę urodzenia - mówi Katarzyna Bryndza. - Szybko padła odpowiedź, że to był piątek. To niesamowite.
Filmik, na którym Maja podaje datę urodzenia, a Tetsuya Ono oblicza dzień tygodnia: https://www.facebook.com/akademianaukiswidnica/videos/471587949879709/