Podczas uroczystego spotkania nie zabrakło występów przedszkolaków z Przedszkola w Pszennie, życzeń i uśmiechów. W tym dniu oficjalnie powitano nową sołtys Lubachowa Magdalenę Fumułę i sołtysa Bystrzycy Górnej Mariana Gębskiego, a także podziękowano ustępującym, byłym już włodarzom wsi z tych miejscowości, Anecie Dzamarze-Szakiel i Zbigniewowi Siwakowi.
Dzień 11 marca był doskonałą okazją aby podziękować sołtysom za poświęcenie na rzecz lokalnych społeczności, jak i zaangażowanie w każde powierzone zadanie. Życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia, sukcesów i satysfakcji z pracy na rzecz działalności sołeckiej, a także wytrwałości w konsekwentnym realizowaniu zamierzonych planów i gotowości do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Szczególnie teraz kiedy zdajemy sprawdzian z solidarności, pomagając uchodźcom z Ukrainy. Wiem, że nasze sołectwa odpowiedziały na apel o pomoc uciekającym przed wojną. Wspierają lokalnie przybyłych do naszej gminy uchodźców, a także przekazują potrzebną pomoc na Ukrainę. Dziękuję również za organizację licznych inicjatyw w okresie pandemii koronawirusa na terenie naszych miejscowości – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.
Miłym akcentem tego dnia był występ przedszkolaków z Przedszkola „Bajkowa Dolinka” w Pszennie. Niespodziankę przygotowała także sołtys Komorowa Władysława Łach, przygotowując na dzień 11 marca okolicznościowy wiersz.
Dzisiaj w Pszennie na spotkanie z gminy Świdnica są sołtysi zebrani.
11 marca mamy święto dzisiaj, Państwo doceniło tak rangę sołtysa.
Wieś by z gminą dobry kontakt miała, ze swej społeczności sołtysa wybrała.
Sołtys we wsi wówczas zaufanie budzi, gdy nie chowa głowy w piachu, lecz jest blisko ludzi.
A więc koleżanki i koledzy sołtysi, uczcijmy to nasze święto, poświętujmy dzisiaj.
A nasza pani wójt też gorsza nie była, na uroczyste spotkanie dziś nas zaprosiła.
Więc i my wójtowej też okażmy wdzięczność, złóżmy na jej ręce tych kwiatów naręcza.
Sołtys to przedstawiciel lokalnej społeczności wiejskiej. Od 1990 roku jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy – sołectwa. Zostaje wybrany przez zebranie wiejskie, a jego działalność wspiera rada sołecka. Przysługuje mu ochrona prawna taka jak funkcjonariuszom publicznym. sołtysi dysponują funduszem sołeckim, z którego mogą wspierać lokalne inicjatywy społeczne czy kulturalne. Szczegółowe regulacje uprawnień sołtysów ustalone są w statucie sołectwa uchwalanym przez radę gminy.