W spotkaniu uczestniczyło około 100 rolników, samorządowcy, Gminę Świebodzice reprezentował Zastępca Burmistrza Miasta Świebodzice Tobiasz Wysoczański oraz kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego Sławomir Sprawka.
W spotkaniu udział wzięli także: Dyrektor Oddziału Terenowego we Wrocławiu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Tomasz Krzeszowiec oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys.
Podczas spotkania Dyrektor OT KOWR we Wrocławiu przedstawił zasady podziału gruntów, który znajduje się na terenie kilku gmin powiatu świdnickiego, a użytkowane były dotychczas przez Spółkę Majątek Ziemski Stary Jaworów. W połowie października spółka przekazała pierwsze 1600 hektarów, kolejne mają być zwracane sukcesywnie. Z wypowiedzi Dyrektora Wrocławskiego Oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Tomasza Krzeszowca wybrzmiało, że priorytetem jest to, aby skorzystały na tym gospodarstwa rodzinne. Grunty rolne mają trafiać do rolników w formie dzierżaw na okres 10 lat, przy czym areał zostanie podzielony na blisko 150 działek, o powierzchni ok. 15-20 hektarów.
Wychodząc naprzeciw rolnikom zaplanowane są szkolenia dla rolników, podczas których zasięgną dokładnych informacji jak wypełniać wnioski. Przedstawiciele samorządów poinformowali, że także wesprą logistycznie w organizacji szkoleń dla mieszkańców.
Jak zapowiedział dyrektor, działki przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę przemysłowo-usługową trafią na przetarg licytacyjny, czyli wygra ten, kto da więcej, i umowy dzierżawy będą krótkie, 2-3 letnie.
W trakcie zebrania głos zabrał Zastępca Burmistrza Miasta Świebodzice Tobiasz Wysoczański, który poinformował, że na terenie Świebodzic będzie wystawione do dzierżawy ok. 300 hektarów. W związku z tak niewielką powierzchnią jak i bardzo dużym zainteresowaniem miejscowych rolników zwrócił się z postulatem, aby do dzierżawy gruntów położonych na terenie Świebodzic preferowani byli rolnicy z terenu naszego miasta. Szczególnie dotyczy to przetargów na dzierżawę nieruchomości przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę przemysłowo-usługową, które stanowią ponad 30% areału oferowanego przez KOWR do dzierżawy.