Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1888
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Szczepionki dla młodych świebodziczanek

Poniedziałek, 12 września 2011, 16:26
Aktualizacja: 16:53
Autor: UM Świebodzice
Świdnica: Szczepionki dla młodych świebodziczanek
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Pod koniec września odbędą się spotkania informacyjne dla dziewczynek, objętych gminnym programem szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, zwanym w skrócie HPV. Wirus jest odpowiedzialny m. in. za raka szyjki macicy.

Szczepienia, które sfinansuje samorząd Świebodzic, obejmą dziewczynki z klas I gimnazjów, zameldowane na terenie miasta.

Na spotkaniach informacyjnych lekarz onkolog opowie o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wirus, wywoływanych przez niego chorobach, zasadach profilaktyki.
- Będzie można także uzyskać odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania – mówi Adrian Szewczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Zdrowia, który będzie realizował szczepienia.

Spotkania w gimnazjach zaplanowano na 27 września.
* godzina 17.00 - Gimnazjum nr 2 – spotkanie dla rodziców dziewczynek uczęszczających do tej szkoły, a także dla rodziców dziewczynek uczęszczających do Gimnazjum Integracyjnego w Cierniach
* godzina 18.30 - Gimnazjum nr 1 - plus rodzice dziewczynek ze Świebodzic, uczących się poza terenem gminy.
- Na tych spotkaniach zbierzemy od rodziców zgody na szczepienia – dodaje Adrian Szewczyk. - Zgody rozdamy w szkołach, dziewczynki będą miały zorganizowane spotkania z pielęgniarką prowadzącą szczepienia. Odbędą się one 21 września w poszczególnych gimnazjach, w ustalonych godzinach.
Szczepienia są bezpłatne – zapłaci za nie samorząd. Obejmą około stu dziewczynek.
- Profilaktyka jest niezwykle ważna, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie tego programu – mówi burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz. – Pieniądze w budżecie miasta zostały zabezpieczone na akcję i mam nadzieję, że wszyscy rodzice, których córki będą mogły być nią objęte, skorzystają z niej, gdyż w ten sposób mogą uchronić swoje dzieci przed groźnymi chorobami. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować pani doktor Halinie Liguzińskiej-Biernat, naszemu wspaniałemu lekarzowi pediatrze, pionierce profilaktyki zdrowotnej w mieście, która przyszła do mnie z tym pomysłem.

***
W Polsce ponad 3.600 kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy. Niektóre źródła podają liczbę niemal 4000 kobiet. Umieralność z tej przyczyny sięga połowy chorych kobiet. Pod względem zachorowalności i umieralności z powodu tej choroby Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Jest to bardzo niechlubna pozycja, świadcząca o dużych zaniedbaniach w tej dziedzinie. Tak wysoka umieralność to skutek niskiego poziomu profilaktyki.

Profilaktyka w postaci regularnych badań cytologicznych jest w naszym kraju słabo rozwinięta. Programy prowadzone przez jednostki ochrony zdrowia samodzielnie lub w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia przynoszą coraz lepsze efekty ilościowe, ale nadal odsetek odpowiedzi na zaproszenia i częstość wykonywania badań cytologicznych jest na niezadowalającym poziomie.

Szczepienia przeciwko HPV dają wysoką ochronę przed wirusem. Jak podaje portal www.hpv.pl Pierwsze wyniki badań nad szczepionką przeciw HPV, który wywołuje raka szyjki macicy zostały opublikowane w 2002 roku. Wzięły w nich udział 2392 młode kobiety w wieku 16-23 lat. W wyniku szczepienia u 99,7% kobiet wystąpiły przeciwciała chroniące przed zakażeniem wirusem HPV16, najgroźniejszą odmianą, która jest odpowiedzialna za nowotwory szyjki macicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group