– W stosunkach polsko-niemieckich tak bardzo obciążonych przeszłością należy pamiętać, że psuje się je bardzo łatwo, ale odbudowuje bardzo trudno – mówił wczoraj były premier Tadeusz Mazowiecki. – Pojednanie to nie jest rzecz jednorazowa, raz na zawsze nam dana. Ono się dokonuje przez cały czas.
Czwartkowa wizyta nawiązywała do tej historycznej, sprzed 20 lat. Ówczesny premier RP Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl wybierając się na Mszę Pojednania do Krzyżowej odwiedzili Świdnicę. W godzinach porannych 12 listopada 1989 r. spotkali się w świdnickim Kościele Pokoju. Obaj politycy wspólnie modlili się o pokój i pojednanie. Kościół Pokoju i jego symbolikę tolerancji oraz pojednania na przestrzeni dziejów docenił światowy komitet UNESCO wpisując obiekt w 2001 r. na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Tadeusz Mazowiecki wręczył nagrody w konkursie dla szkół na felieton na temat Mszy Pojednania. Honorowy gość uroczystości w Krzyżowej dostał od prezydenta Murdzka prezent – obraz przedstawiający Świdnicę. Spotkanie z młodzieżą uświetnił występ chórzystów z Kakofonii i Cartusii. Na pytanie jednego z zebranych, zadane po francusku, czy coś się zmieniło w gospodarce i krajobrazie Polski przez te dwadzieścia lat, były premier pochwalił fakt wstąpienia do Unii, co daje Polsce pewną stabilizację, podkreślił, że wszystko poszło do przodu, ale wyraził żal z powodu bezrobocia i emigrującej za granicę młodzieży.
Z okazji 20-lecia Mszy Pojednania miasto Świdnica, wspólnie z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską w Świdnicy przygotowało specjalny album – „20 rozmów na 20-lecie”. Album za pomocą zdjęć i tekstów ma oddawać siłę dokonanych przemian i pokazać postępy na drodze porozumienia między Polakami a Niemcami w ciągu ostatnich 20 lat. Album jest oficjalnie dostępny od wczoraj.
– Chcemy, by pamiątka o Mszy Pojednania pozostała, dlatego wspólnie przygotowaliśmy wydawnictwo, które pokazuje tą naszą wspólną wielką historię, ale będzie też pokazywało wątki współczesne. Chcemy, by publikacja stała się lekturą obowiązkową, która będzie mówiła o relacjach polsko-niemieckich, ale też o znaczeniu Krzyżowej dzisiaj, jako miejsca jednoczącego wymiar międzynarodowy z płaszczyzną współpracy. W 20 lat od tamtych wydarzeń możemy mówić o dobrych stosunkach partnerskich również w wymiarze lokalnym – miasto Świdnica prężnie współpracuje z niemieckim Biberach – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.