W festiwalu udział wzięło około 40 artystów-rzemieślników reprezentujących różne dziedziny sztuki. Swoje wyjątkowe prace w szkle wystawili państwo Borowscy, Franciszek Wiegand zaprezentował swoje imponujące czasomierze - jego zegary astronomiczne należą do najdokładniejszych na świecie, na stanowisku Adama Gołembowskiego wystawione były dziesiątki witraży, a Wałbrzyski Klub Fotograficzny przedstawił niecodzienną wystawę fotografii otworkowej.
Z okazji piątej, jubileuszowej edycji, festiwal po raz pierwszy miał charakter imprezy tematycznej. Motywem przewodnim była postać księżnej Daisy von Pless oraz jej wyjątkowa biżuteria z pereł, która była nieodzownym atrybutem Pani na Książu i Pszczynie. Szczególną uwagę odwiedzających przykuwał naszyjnik o długości 1,5 m i wadze około 2,5 kg autorstwa wybitnej złotniczki Iwony Lis-Filipczyk. Zaprezentowany na Targirze imponujący garnitur jubilerski, wykonany z pereł hodowlanych oraz srebra, był wiernym odzwierciedleniem tego, który nosiła Daisy.
Wystawie biżuterii towarzyszyło stanowisko, na którym członkowie Fundacji Księżnej Daisy - Mateusz Mykytyszyn i Magdalena Woch prowadzili prelekcje dotyczące życia arystokratki. Zainteresowani losami Daisy mieli szansę zaopatrzyć się w książkę pt. "Lepiej przemilczeć", będącą zbiorem prywatnych zapisków Księżnej.
Już po raz kolejny dużym wzięciem cieszyły się warsztaty artystyczne i seminaria. W tym roku odbywały się zajęcia z metaloplastyki, gliny ceramicznej, malowania na jedwabiu i tworzenia biżuterii, w których udział ochoczo brali zarówno najmłodsi, jak i dorośli.
Targira to także organizowane rokrocznie konkursy - Art-Nobilium i Grand Prix. W skierowanym do rzemieślników starających się o uzyskanie tytułu Mistrza Rzemiosła Artystycznego konkursie Art-Nobilium, zwycięzcą okazał się pan Szymon Klimek - inżynier, autor miniaturowych maszyn zasilanych światłem słonecznym. Uznanie komisji konkursowej zdobyła jego instalacja "Kryształ z Nautilusa". Z kolei Grand Prix przypadło w udziale, i to po raz drugi z rzędu, świebodziczance, pani Wiesławie Kluk, która wykonała techniką sutasz wieczorowy zestaw biżuterii o nazwie "Kara".
- W imieniu organizatorów chciałem bardzo podziękować wszystkim tym, którzy wspierali i pomagali przy organizacji i przebiegu jubileuszowego V Festiwalu Sztuki v Rzemiosła Targira 2014. W szczególności podziękowania należą się burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi, a także sponsorom warsztatów. Po tegorocznym wydaniu z całą śmiałością mogę stwierdzić, że Targira równa się zadowoleniu - zarówno wystawców, odwiedzających, jak i organizatorów. Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na kolejne edycje tej niezwykłej imprezy - podsumował festiwal jego dyrektor, dr Janusz Kujat.
Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira został zorganizowany przy wykorzystaniu dotacji z budżetu Gminy Świebodzice.
(Tomasz Merchut)