Troska o dzieci to motyw, który może skłonić do ratowania małżeństwa. Tymczasem świadomość negatywnych konsekwencji, jakie ponoszą w związku z rozstaniem rodziców dzieci, jest bardzo niska. Rozstanie rodziców, ich rozwód, wyprowadzenie się z domu mamy lub taty są dla każdego dziecka niezwykle bolesnym przeżyciem. Zwłaszcza wtedy, gdy z jego perspektywy wszystko wyglądało dobrze i było przekonane, że mama i tata będą zawsze razem. Podczas rozwodu dziecko jest świadkiem, a często uczestnikiem, wielu konfliktów naruszający jego poczucie bezpieczeństwa. Rodzice, skupieni na własnych problemach, zaangażowani w niezrozumiałe konflikty, najczęściej nie zdają sobie sprawy, jak silnie dziecko przeżywa wszystko, co się dzieje między nimi.
To przede wszystkim rodzice mogą najlepiej pomóc dziecku przejść przez tę bolesną sytuację
i ograniczyć strach, bunt, złość, żal czy poczucie winy. Szacunek do wrażliwości dziecka, liczenie się z jego potrzebami oraz większa wiedza rodziców o tym, co dzieje się z dziećmi podczas ich rozstania, sprawiają, że wiele cierpienia, stresu i krzywdy, których doświadczają dzieci podczas rozwodu, udaje się z powodzeniem uniknąć.
Pamiętajmy:
“Mężem lub żoną można przestać być.
Ojcem i matką jest się na zawsze”.
Ze wsparcia oraz porad specjalistów można skorzystać w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul. Wałbrzyska 15, Parter, pokój nr 12, Tel. 074/851-50-24, 074/851-50-25, fax 074/851-50-11.
(Małgorzata Chodyniecka Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie)