Młodzi ludzie reprezentowali II LO, Zespół Szkół nr 3 i Zespół Szkół Ekonomicznych. Konkurs organizowała Liga Kobiet Polskich pod patronatem europoseł Lidii Geringer de Oedenberg. – Ludzie nie wiedzą o tym, że mamy podwójne obywatelstwo, z czego wynika więcej przywilejów, niż obowiązków – mówiła reprezentująca nieobecną europoseł Zofia Ulatowska, dyrektor biura poselskiego. – Młodzież wie więcej niż dorośli, następne pokolenie już będzie świadome. Dostajemy często listy z prośbą o interwencję przed trybunałem praw człowieka, a piszący je nie wiedzą, które instytucje rzeczywiście należą do Unii, a które nie.
Wśród dziewięciorga uczestników znalazły się tylko dwie dziewczyny, z Zespołu Szkół nr 3. W jury zasiedli, oprócz Zofii Ulatowskiej, także Elżbieta Dudziak z Ligi Kobiet Polskich i Teresa Kozak, nauczycielka z I LO. Konkurs prowadziła Sylwia Cichoń.
Było 5 zadań, wykonywanych zespołowo. Należało wskazać na mapach państwa, które w danym roku były członkami UE, rozwiązać skróty, pod którymi kryły się organizacje unijne, dobrać rok do wydarzenia z historii Unii i podać personalia osoby z fotografii, kraj ich pochodzenia i sprawowaną funkcję. W tym zadaniu został rozpoznany bezbłędnie Jerzy Buzek, natomiast nie została – sama patronka konkursu. Po czwartym zadaniu prowadziła reprezentacja II LO i utrzymała tę przewagę, mimo potknięć przy najtrudniejszym zadaniu piątym, składającym się z trzech pytań o różnym stopniu trudności, zyskując ostatecznie 24,5 punktu. Na drugim miejscu uplasował się ZS nr 3 z 23 punktami, a na trzecim ZSE z osiemnastoma.
Zwycięska reprezentacja to Dawid Tymiński, Krzysztof Wilk i Maciej Krogel z klasy II D o profilu humanistycznym. Wraz z opiekunem, nauczycielem WOS-u Ryszardem Gwoździem, mogą już planować ufundowaną przez europoseł wycieczkę do parlamentu europejskiego. Pozostali otrzymali nagrody pocieszenia.