Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 1334
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: VII Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje” coraz bliżej

Piątek, 5 lutego 2010, 8:48
Aktualizacja: 8:54
Autor: ŚOK, opr. MaS
Świdnica: VII Forum Teatrów Niezależnych „Transformacje” coraz bliżej
Fot. ŚOK
Znany jest już szczegółowy program wydarzenia.

11.02.2010 (czwartek)
godz.18.00 – „Zamach wnętrza” – Teatr Szóstej Deski (Świdnica)
godz. 19.00 – „Czary-Mary Show” Cz.Bukowiec/DJ.Slime (Świdnica)

12.02.2010 (piątek)
godz.18.00 – „Listy Heter” – Studencki Teatr IFKiKA (Wrocław)
godz. 19.45 – „Spokojnie”- Teatr Terminus A Quo (Nowa Sól)
godz.20.30 – dyskusja

13.02.2010 (sobota)
godz.17.00 – „Kop” Teatr Kątem (Dzierżoniów)
godz.19.00 – „Wydech” – Teatr Krzyk (Maszewo)
godz.20.00 – dyskusja

14.02.2010 (niedziela)
godz.18.00 – „mejdin poland” – Świdnicki Ośrodek Kultury (Projekt Edukacji Teatralnej)

Niekonkursowy charakter spektaklu oraz dyskusje mają tworzyć klimat wymiany poglądów pomiędzy publicznością a samymi teatrami – nie tylko na tematy teatralne, ale również związane z problemami, które poruszają widowiska. – informuje ŚOK - W czasie festiwalu funkcjonuje specjalna gazetka, która na bieżąco pozwala opisywać wrażenia ze spektakli. Siódma edycja Forum Teatrów Niezależnych “Transformacje” odbywa się po raz pierwszy w okresie ferii zimowych. Kierownikiem artystycznym jest Adam Reczuch, koordynatorem – Halina Szymańska.

Na co mamy się przygotować?

„Zamach wnętrza” – Teatr Szóstej Deski (Świdnica)
Są to dwa spektakle różnych autorów, o innej treści i przeciwstawnej formie lecz pod tym samym tytułem.
Pierwszy, w wykonaniu Kamili Rogosz, to krótki monodram na podstawie tekstu Rolanda Topora. Treść, jak na autora przystało, mówi przewrotnie i z czarnym humorem o tragiczno-miłosnych przeżyciach bohaterki zmagającej się ze swoim wnętrzem. Drugi, w wykonaniu Dariusza Duchiewicza na podstawie tekstu Jeana-Michela Ribesa, nie jest monodramem. Jest to raczej daleko posunięta groteska, wręcz forma kabaretowo teatralna, potrzebna do wyrazistego oddania absurdu sytuacji.

„Czary-Mary Show” Cz.Bukowiec/DJ.Slime (Świdnica)
Interaktywne show teatralne, w którym każdy widz może wziąć udział, wrzucając do specjalnie przygotowanej skrzynki przedmiot będący tematem improwizacji (freestylu) Czexena.

„Listy Heter” – Studencki Teatr IFKiKA (Wrocław)
Teatr IFKIKA (Inicjatyw Formalnej Komedii i Klasyki Alternatywnej) działający przy Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej we Wrocławiu ma na swoim koncie dwie sztuki: "Thesmoforie" - na podstawie komedii Arystofanesa - oraz "Listy Heter" (reżyseria zbiorowa), oparte na tekście Alkifrona pod tym samym tytułem. Hetery ukazane zostały w utworach antycznych jako kobiety sprytne, przebiegłe, inteligentne, ale także takie, którym żądza posiadania pieniędzy przyćmiła zdrowy rozsądek. Mają swoje rozterki, a pozorna wolność nie zawsze jest dobrowolnie wybranym przez nie stylem życia. Aktorki wcielają się w różne postacie, zmiana dokonuje się na oczach widza poprzez przejścia.

„Spokojnie”- Teatr Terminus A Quo ( Nowa Sól )
Teatr, który świadomie odrzucił maskę jako środek wyrazu na rzecz aktora prawdziwego, wywodzącego się z tradycji teatru Konstantego Stanisławskiego czy Jerzego Grotowskiego. W ten sposób osiągnięty został cel w postaci charyzmatycznej gry aktorów, własnej, niekłamanej, charakterystycznej poetyki i niepowtarzalnego klimatu wyróżniającego zespół wśród amatorskich otwartych i alternatywnych cudacznych teatrów. TAQ występował na wielu festiwalach.
„Spokojnie" to spektakl oparty na motywach prozy Wiliama Bourroughsa "Nagi lunch". Przedstawienie prowokuje do zadania sobie pytania o miejsce sztuki we współczesnym świecie. Jest tu opowieść o świecie totalitarnym - Anexii gdzie wszystko poddane jest kontroli a ludzie poprzez zezwięrzecenie ograniczają się do aspektu seksualnego.

„Kop” Teatr Kątem ( Dzierżoniów )
Teatr Kątem funkcjonuje przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. O spektaklu: Andres Veiel, dokumentalista, który studiował między innymi u Kieślowskiego, przez siedem miesięcy rozmawiał z bohaterami dramatu. Mówił potem, że odkrył zagubione pokolenie. Zagubione wśród ksenofobii, niepewności po zjednoczeniu Niemiec, wysokiego bezrobocia, różnych ideologii i wódki. Veiel nazywa ten stan stepowieniem duszy (seelische Versteppung). Zagubienie zapijają najtańszym piwem marki sternburg (skrzynka po pięć euro) i tanią, enerdowską wódką goldbrand. Picie to inicjacja. Kto po skrzynce sternburgera i butelce goldi stoi prosto, ten staje się członkiem grupy. Im więcej wypijesz, tym większy z ciebie twardziel.

„Wydech” – Teatr Krzyk ( Maszewo )
Teatr Krzyk działa od 2002 roku w Maszewie, niewielkiej miejscowości w woj. zachodniopomorskim. Założył go absolwent Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice" Marek Kościółek. „Wydech” to spektakl o ojcostwie – jego wielkiej tęsknocie oraz lęku, o niebezpieczeństwie i konsekwencjach zagubionych relacji dziecko-ojciec, o sieci, która zastępuje świat realny i staje się ojcem, przyjacielem, przekleństwem, wiarą, słowem.

O „mejdin poland” pisaliśmy po premierze: http://www.swidniczka.com/news,single,init,article,608

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group