Włączając się w ogólnopolską akcję ”Narodowe Czytanie Pana Tadeusza”, która ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury, w ostatni piątek lata, na początku każdej lekcji - pod czujnym okiem wicedyrektor Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej - uczniowie i nauczyciele odczytywali ulubione fragmenty poematu przez szkolny radiowęzeł.
Po wstępie Marii Szymańskiej czytanie Inwokacji rozpoczął dyrektor Jacek Iwancz. Swoimi recytatorskimi umiejętnościami mogli wykazać się także uczniowie: Ania Lasak z kl. II a, Sławek Czerniak z kl. I b oraz nauczyciele: Mariola Szaciło-Mackiewicz, Agnieszka Grymek, Agata Mester, Halina Kopeć, Elżbieta Badzioch-Zarzycka i Tomasz Gołowkin. Trzeba przyznać, że włożyli w to dużo serca.
Warto wiedzieć, że Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem napisany jest trzynastozgłoskowcem, tzw. aleksandrynem polskim. To arcydzieło Adama Mickiewicza powstało w latach 1832-1834 w Paryżu. Rękopis poematu, pomimo wielu zagrożeń, przetrwał w stanie wyjątkowo kompletnym. Obecnie znajduje w kolekcji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i przez wielu traktowany jest jak relikwia. Przechowywany jest w hebanowej szkatule ozdobionej płaskorzeźbami i rytowanymi płytkami z kości słoniowej, przedstawiającymi sceny z epopei. Owa drogocenna skrzynia została zamówiona przez hrabiego Stanisława Tarnowskiego (byłego profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego) i wykonana przez lwowskiego artystę Józef Brzostowskiego w roku 1873.
Pierwsze wydanie poematu na ziemiach polskich ukazało się w roku 1858 w drukarni miejskiej w Toruniu. Stało się ono podstawą wielu dzieł sztuki, publikacji, inscenizacji teatralnych, ekspozycji, filmów, seriali telewizyjnych, nagrań płytowych…
Rękopis jednego z najcenniejszych zabytków kultury polskiej dostępny jest w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.
Nowo powstające, supernowoczesne Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, zlokalizowane w Kamienicy Pod Złotym Słońcem w Rynku, będzie zapewne jedną z największych atrakcji naszej dolnośląskiej stolicy.