1 kwietnia miasto w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej rozpoczęło realizację projektu pn. „Świdnickie Jaskółki”. Jego głównym wyzwaniem jest zwiększenie samodzielności osób wymagających wsparcia w procesie integracji społeczno – zawodowej. Problem ten dotyczy w szczególności osób bezdomnych, niepełnosprawnych, z zaburzeniami psychicznymi, opuszczających pieczę zastępczą, niesamodzielnych.
- Serdecznie dziękuję pracownikom ośrodka pomocy społecznej i fundacji, którzy wiele miesięcy pracowali nad tym wszechstronnym i skomplikowanym projektem. Jestem dumna ze współpracy naszych instytucji z różnymi organizacjami pozarządowymi, co jak widać skutkuje kolejnym już wspólnym projektem społecznym finansowanym ze środków europejskich. Otrzymane, tak wysokie dofinansowanie na cele społeczne, to osiągnięcie naszego miasta, które przełoży się na poprawę życia wielu osób wymagających specjalistycznego wsparcia - mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Z przeznaczeniem na realizację projektu przebudowano budynek przy ul. 1 Maja 23. Przygotowano 20 lokali mieszkalnych o łącznej pow. użytkowej 740,65 m2, przystosowanych zarówno dla młodych osób, jak i dla starszych, wymagających usług opiekuńczych. W budynku na poziomie piwnicy zbudowano pralnię z suszarnią, pomieszczenie integracyjne z salą dla dzieci oraz pomieszczenia pomocnicze. W budynku zamontowano windę, by umożliwić dostęp dla osób niepełnosprawnych. Mieszkania doposażono m.in. w meble, specjalistyczne łóżka, sprzęt RTV i AGD. Sfinansowane zostaną także usługi opiekuńcze i zajęcia edukacyjne dla przebywających tam osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych i starszych.
Inwestycję zrealizowała wyłoniona w przetargu firma SIRBUD - MINARI S.A. Koszt zadania to ponad 3 miliony 900 tysięcy złotych.
W wyniku przeprowadzonej rekrutacji do projektu zakwalifikowano pierwszych 30 osób, w tym 7 dzieci. Znalazły się wśród nich zarówno osoby samotne, jak i rodziny z dziećmi oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
- Są to świdniczanie, którzy w pierwszej kolejności potrzebują zapewnienia schronienia, połączonego z trenowaniem ważnych czynności życia codziennego, jak dbanie o dzieci, zarządzanie budżetem domowym, prowadzenie gospodarstwa domowego, dbanie o własne zdrowie, wyjście z zadłużenia. W zależności od indywidualnej sytuacji, uczestnicy projektu obejmowani są wsparciem asystenta, którego zadaniem jest uczenie samodzielności, pomaganie, a nie wyręczanie. Asystent podpowiada, jak wykonać najprostsze czynności, takie jak zakupy, ugotowanie obiadu, posprzątanie, zrobienie prania – mówi dyrektor MOPS w Świdnicy, Violetta Kalin.
Wsparcie obejmuje również specjalistyczną pomoc psychologiczną oraz treningi podnoszące kompetencje społeczne ukierunkowane na usamodzielnianie, służące poprawieniu jakości życia uczestników projektu. Czas pobytu w mieszkaniu wspomaganym wynosi 6 miesięcy, dla osób chorych do 12 miesięcy.
Zakończenie projektu przewidziano na 31 marca 2022 roku. Docelowo zmierza on do usamodzielnienia 90 osób, potrzebujących wsparcia w procesie integracji społecznej, a tym samym do wzrostu ich możliwości samodzielnego funkcjonowania, w tym utrzymania mieszkania oraz łączenia życia osobistego i zawodowego.