Instalacja "Regał pamięci", to owoc akcji społecznej, której celem jest ochrona dziedzictwa lokalnej społeczności. - Dbając o zachowanie pamięci o regionie, postanowiliśmy stworzyć ogólnodostępną akcję skupiającą się na wyszukiwaniu (m.in. na zagranicznych aukcjach) materiałów, dokumentów, artefaktów związanych z lokalną historią i kulturą gminy Żarów. Są już pierwsze rezultaty; dzięki wpłacie Anny Pacholak, Mateusza Cudo oraz Tomasza Nycza 9 listopada 2016 r., dotarły do Nas dokumenty-fragment gazety, mówiącej o historii oraz reklamie działalności C. Kulmiza. Dokument Kulmiz Marienhütte Saarau XL Reklame & Historie 1923, został już zdigitalizowany i udostępniony w formie elektronicznej. Jednak to nie wystarczy… - czytamy na stronie internetowej Fundacja Inicjatywa B.
Regał pamięci ma spełniać funkcję wernisażu, ale także biblioteki multimedialnej wyposażonej w skaner, tablet oraz specjalnie zaprojektowaną aplikację, które umożliwią realizację szybkiej kopii na smartphon. Dokumenty, które zostaną zakupione za dobrowolne wpłaty, już w styczniu trafią na autorski regał i będą mogły cieszyć oko mieszkańców gminy Żarów, którzy będą mogli dotknąć, obejrzeć oraz skopiować na własny użytek konkretny eksponat…
Przed powstaniem "Regału pamięci" powstanie także strona internetowa o adresie: www.bibliotekadziedzictwa.pl, na której pojawią się informacje o projekcie, sponsorach, zakupionych eksponatach… To tutaj publikowane będą kopie elektroniczne w dużej rozdzielczości do użytku zainteresowanych na wolnej licencji, a wszystko po to, aby chronić pamięć o regionie i budować świadomość, lokalny patriotyzm.
Organizatorami projektu są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Partnerem głównym jest: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów. Partnerem strategicznym jest: Agencja Reklamowa Geospace.