W warsztatach udział weźmie około 200 dzieci z najbiedniejszych rodzin z naszego regionu, których celem jest zabawa poprzez naukę.
Wybór uczestników nie jest przypadkowy. Jaworzyna Śląska słynie głównie z kolejnictwa i dlatego tworzy ciekawy, poprzemysłowy krajobraz miejski. W związku z tym uczestnicy warsztatów mogą czerpać z dorobku społeczności lokalnej doskonałe wzorce zachowań, kult pracy i tzw. zmysł technologiczny. Wartością dodaną jest fakt, że oferowane w projekcie atrakcje mogą stanowić doskonałą formę spędzenia czasu w okresie wakacyjnym w jednej z najbiedniejszych gmin powiatu świdnickiego.
Ta edukacyjna zabawa przeznaczona jest dla dzieci poszkodowanych przez los, z domów dziecka, z rodzin patologicznych, w wieku od 7 do 14 lat. Na terenie Muzeum tworzymy miasto, w którym dzieci pracują w zawodach o charakterze przemysłowym i nie tylko: konduktor, maszynista, malarz taboru kolejowego, mechanik, kasjer, modelarz krawiec, strażnik ochrony kolei, lekarz medycyny kolejowej, ale też restaurator i ogrodnik.
Ważny jest fakt, że projekt realizowany będzie w trzech miastach jednocześnie (Jaworzyna Śląska, Katowice- Szopienice, Zabrze) i w każdym z nich dzieci będą zajmowały się pracami związanymi z przemysłem charakterystycznym dla danego regionu ( kolejnictwo, hutnictwo i górnictwo).
Zarabiając własne pieniądze dzieci nauczą się dysponowania i gospodarowania nimi. Istotny będzie również aspekt pracy w grupie i odpowiedzialności za powierzone narzędzia i przedmioty.
Również Państwo możecie skorzystać z niepowtarzalnej okazji i włączyć się w tę niecodzienną inicjatywę, zostając honorowym „Przyjacielem Miasta Dzieci”, poprzez udzielenie wsparcia finansowego, rzeczowego, lub zgłoszenie się do udziału w projekcie jako opiekun/wolontariusz. Poszukujemy osób chętnych do pomocy, które mogłyby nieodpłatnie nauczać dzieci śpiewu, tańca, czy wykonywać prace plastyczne.