IV Srebrnogórska Konferencja Historyczna
Miłośników militariów oraz dawnej techniki wojskowej zapraszamy na wycieczkę do położonej na przełęczy Srebrnej pruskiej twierdzy w Srebrnej Górze. Twierdza jest dziełem króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Powstała w latach 1765-1777 w celu obrony strategicznej Przełęczy Srebrnej i była wówczas najnowocześniejszą fortyfikacją świata. Twierdza jako jedyna na Śląsku nie poddała się wojskom napoleońskim. Stąd też przylgnęło do niej miano niezdobytego „Śląskiego Gibraltaru”. W 1860 roku pełniła już funkcje turystyczne , a w czasie II wojny światowej mieścił się w niej oflag o zaostrzonym rygorze , w którym więziono polskich oficerów z kampanii wrześniowej. Do odwiedzin w twierdzy zachęcamy tym bardziej iż w najbliższy weekend od 20 do 21 października będzie odbywała się IV Srebrnogórska Konferencja Naukowa pod tytułem „Wojna siedmioletnia w Sudetach i nowożytne fortyfikacje górskie. Serdecznie zapraszamy do Srebrnej Góry. Szczegóły można znaleźć na stronie www.stoszowice.pl .
Termin: 20.10 – 21.10.2012
Czas: sobota 10:00 – 18:00
niedziela: 10:00 – 18:00
Miejsce: Donżon Twierdzy Srebrna Góra
ul. Letnia 10 Srebrna Góra
tel. 74/ 8180099
e-mail: info@forty.pl
www.forty.pl
Wycieczka szlakiem rowerowym ER-4 „Średniowiecznych miast”
Pierwszą propozycję tradycyjnie kierujemy do miłośników dwóch kółek, których tym razem zapraszamy do przejażdżki fragmentem międzynarodowego szlaku rowerowego ER-4 „Średniowiecznych miast” z Jawora do Złotoryi. Wycieczkę rozpoczynamy w Jaworze (kościół św. Marcina z XIV w., Kościół Pokoju, wpisany na listę UNESCO, ratusz w stylu neorenesansu niderlandzkiego z lat 1895-1897, klasztor franciszkański z lat 1486-1489) i przez Stary Jawor – Bielowice – Słup (średniowieczny kościół, Zbiornik Słup) – Winnicę (klasztor cysterski z XVIII w.) – Sichówek – Sichów – Prusice (kościół z końca XIII w.) – Rokitnicę (kościół z połowy XV w., ruiny zamku z pocz. XV w.) – Kopacz dojeżdżamy do Złotoryi (Baszta Kowalska z połowy XIV w., kościół Narodzenia NMP z XIII-XIV w., barokowy kościół św. Jadwigi z połowy XVIII w., Muzeum Złota, Kopalnia Złota Aurelia). Szczegółowy opis szlaku znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.pl .
Trasa rowerowa ER-4 „Średniowiecznych miast”
• Kolor szlaku: fioletowy
• Długość: 26,9 km
• Stopień trudności: średni
Ciekawe miejsca na szlaku:
• Kościół Pokoju w Jaworze
• Zbiornik retencyjny Słup
• Ossarium w Słupie
• Ruiny pałacu w Sichowie
• Kopalnia Złota „Aurelia” w Złotoryi
• Muzeum Złota w Złotoryi
Spacer po Jaworze ścieżką turystyczną „Śladami historii”
Miłośnikom sobotnio – niedzielnych spacerów polecamy spacer po Jaworze szlakiem „miejskiej trasy turystycznej – Śladami historii”, która pozwoli zapoznać się nam z najważniejszymi zabytkami oraz innymi dobrami kultury materialnej znajdującymi się na terenie miasta. Idąc trasą zobaczymy m.in.: Kościół Pokoju, Kościół św. Marcina, Wieżę Strzegomską, Rynek wraz z Ratuszem, Zamek, Muzeum Regionalne, które mieści się w dawnym zespole poklasztornym oo. Bernardynów czy też zabudowania dawnych koszar. Zwiedzanie miasta ułatwią mapki i foldery opisujące trasę, które można bezpłatnie otrzymać w Informacji Turystycznej mieszczącej się na jaworskim Rynku.
Szczegółowy przebieg szlaku wraz z mapką znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl
Samochodowa „Trasa krzyży pokutnych”
• Długość szlaku: 8,6 km
• Stopień trudności: średni
Ciekawostki na szlaku:
• Kościół Pokoju
• Kościół św. Marcina
• Ratusz
• Muzeum Regionalne
• Zamek Piastowski
Baszta Strzegomska
Dobre jedzenie w pięknych okolicznościach przyrody czyli Pensjonat Restauracja „Fregata”
Na zakończenie proponujemy coś dla miłośników dobrego jedzenia w pięknych okolicznościach przyrody czyli Pensjonat Restaurację „Fregata” położoną nad brzegiem Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim, która serwuje wyśmienite dania z ryb a także mięsiwa podawane z grzybami oraz specjały kuchni polskiej i europejskiej. Będzie to z pewnością dodatkowy argument aby nadchodzący piękny jesienny weekend spędzić nad Jeziorem Bystrzyckim.
Pensjonat Restauracja „Fregata”
Zagórze Śląskie
ul. Wodna 6 nad Jeziorem Bystrzyckim
58 – 321 Jugowice
tel. 74/850-99-25
www.fregata.org
biuro@fregata.org