V Srebrnogórska Konferencja Historyczna
Miłośników militariów oraz dawnej techniki wojskowej zapraszamy na wycieczkę do położonej na przełęczy Srebrnej pruskiej twierdzy w Srebrnej Górze. Twierdza jest dziełem króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Powstała w latach 1765-1777 w celu obrony strategicznej Przełęczy Srebrnej i była wówczas najnowocześniejszą fortyfikacją świata. Twierdza jako jedyna na Śląsku nie poddała się wojskom napoleońskim. Stąd też przylgnęło do niej miano niezdobytego „Śląskiego Gibraltaru”. W 1860 roku pełniła już funkcje turystyczne , a w czasie II wojny światowej mieścił się w niej oflag o zaostrzonym rygorze , w którym więziono polskich oficerów z kampanii wrześniowej. Do odwiedzin w twierdzy zachęcamy tym bardziej iż w najbliższy weekend od 19 do 20 października będzie odbywała się V Srebrnogórska Konferencja Naukowa pod tytułem „Historia miasteczka – niedoceniona perspektywa dziejów. Serdecznie zapraszamy do Srebrnej Góry. Szczegóły dotyczące konferencji można znaleźć na stronie www.stoszowice.pl
Termin: 19.10 – 20.10.2012
Czas: sobota 10:00 – 18:00
niedziela: 10:00 – 18:00
Miejsce konferencji: Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Letnia 10 Srebrna Góra
szczegóły: www.stoszowice.pl
Twierdza Srebrna Góra
tel. 74/ 8180099
e-mail: info@forty.pl
www.forty.pl
Wycieczka samochodowa „Trasą krzyży pokutnych – część wschodnia”
Następną propozycję stanowi wycieczka samochodowym szlakiem „Krzyży pokutnych” ze Świdnicy i dalej przez Boleścin, Mościsko, Lutomię Dolną, Mościsko, Boleścin, Jagodnik, Miłochów, Gogołów, Kątki, Zebrzydów, Mysłaków , Sady, Białą, Chwałków, Strzelce, Szczepanów, Krasków, Domanice, Imbramowice, Siedlimowice, Gołaszyce, Śmiałowice, Panków, Marcinowice, Pszenno, Świdnicę, Słotwinę, Świebodzice, Wałbrzych (obok terenów WSSE) i dalej przez Pogorzałę, Witoszów Górny i Dolny powrót do Świdnicy.
Krzyże pokutne to monolityczne, proste i surowe kamienne formy w kształcie krzyża wznoszone przez zabójców w miejscu, w którym dokonali oni morderstwa. Takich właśnie rzeźb w powiecie świdnickim znajduje się bardzo wiele, przez co stanowią wyjątkową atrakcję turystyczną naszego terenu. Ze względu na ich ilość podzieliliśmy naszą trasę na wschodnią i zachodnią. W tym tygodniu zapraszamy Państwa na kontynuację wycieczki sprzed tygodnia tym razem we wschodnie i południowe części powiatu.
Szczegółowy przebieg szlaku wraz z mapką znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl
Samochodowa „Trasa krzyży pokutnych”
• Długość szlaku: 116 km
• Stopień trudności: łatwy
Ciekawostki na szlaku:
• Krzyże pokutne w Świdnicy
• 2 krzyże pokutne w Zebrzydowie
• Krzyże pokutne na kościele w Strzelcach
• Kamienna kapliczka w Pankowie
• Krzyże pokutne w Marcinowicach