Jako pierwszy rozpatrywany był projekt uchwały dotyczący wyboru Wiceprzewodniczących. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do obsadzenia były dwa stanowiska. Wśród zgłoszonych kandydatur znaleźli się Jan Klepiec, Zdzisław Pantal i Dariusz Skalny. W wyniki głosowania tajnego, nad którego legalnością czuwała komisja skrutacyjna w składzie - Lesław Podhalicz, Jerzy Kirklo i Przemysław Wieczorek, największe poparcie uzyskali radni Klepiec i Pantal, 19 i 16 głosów, i to oni będą w kadencji 2014-2018 pełnili te funkcje. Liczba 7 głosów dla radnego Skalnego jest niewystarczająca bowiem ustawa przewiduje konieczność uzyskania większości bezwzględnej 11 głosów.
Konstytuowanie się Rady Miejskiej dopełniły projekty uchwał dotyczące powołania komisji stałych i określenia ich składu osobowego, a także wyboru przewodniczących. W tym przypadku radni jednogłośnie zdecydowali, aby utrzymać dotychczasowy podział na sześć komisji. Radni pracować będą więc według następującego podziału: Komisja Rewizyjna, Komisja Budżetu i Planowania Przestrzennego, Komisja Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej i Zdrowia, Komisja Gospodarki Komunalnej, Leśnictwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Komisja Gospodarki Mieszkaniowej oraz Komisja Handlu, Usług, Bezrobocia, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
Czwartym projektem uchwały, nad którym radni procedowali był ten dotyczący ustalenia wynagrodzenia przysługującego Burmistrzowi. Rada podtrzymała kwotę z poprzedniej kadencji, ustalając wynagrodzenie na niezmienionym od 2010 r. poziomie. Finansów dotyczyły również kolejne uchwały. W związku z wpływami do budżetu Gminy wynikającymi z m.in. zwrotu podatku VAT czy dodatkowych środków na oświatę, do budżetu wprowadzono fundusze na uzupełnienie księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej, remont dróg gminnych czy zakup sprzętu biurowego i nagłaśniającego dla Szkoły Podstawowej nr 3.
Rada zajęła się również kwestią wysokości stawek podatku od nieruchomości, które zostały nieznacznie podwyższone. W przypadku budynków mieszkalnych wzrost wyniósł 1 gr - z 74 na 75, a dla obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stawkę podniesiono o10 gr, z 23,03 do 23,13. Wzrost stawek powoduje, że dla mieszkańca posiadającego mieszkanie o powierzchni 100 m kw. opłata w skali roku wzrośnie o złotówkę, dla przedsiębiorcy wzrost wyniesie 10 zł.
Wtorkową sesję zakończyło przyjęcie uchwały w sprawie nadania nazwie ulicy. Decyzją radnych, ulica biegnąca od ronda Solidarności w kierunku Olszan, która dotychczas nie posiadała nazwy, została mianowana ulicą Lotniczą. Nadanie nazwy związane było z potrzebą nadania numeru porządkowego nieruchomości inwestora, którego działka położona jest w obrębie tej ulicy.
(Tomasz Merchut)