Dzięki dofinansowaniu z programu grantowego ENERIS "Pomysły chroniące środowisko", o które zabiegali członkowie Stowarzyszenia "Nasz Kruków", udało się przeprowadzić wiele cennych inicjatyw, a przede wszystkim zintegrować wszystkich mieszkańców. O wynikach wspólnej pracy można było dowiedzieć się w sobotę, 22 października podczas uroczystego podsumowania projektu.
- Wzięliśmy udział w programie ENERIS "Pomysły chroniące środowisko" oraz kampanii Fundacji Ekologicznej "Zielona Akcja" - "Pszczoły proszą o pomoc" i otrzymaliśmy na realizację swoich projektów dofinansowanie. Nasz wspólny projekt to nie było tylko zagospodarowanie i obsadzenie terenów roślinami. Jego realizacja rozpoczęła się od warsztatów z ochrony pszczół i dzikich zapylaczy, które poprowadził krukowski pszczelarz. Również najmłodsi mieszkańcy wsi mieli swój udział w tym przedsięwzięciu i wraz z seniorami zaprojektowali i wykonali hotele dla dzikich zapylaczy i budki lęgowe dla ptaków. Kolejnym etapem było przygotowanie terenu pod nasadzenia roślin nektarodajnych i w tym celu zakupiliśmy materiały oraz nasady roślin - wyjaśniał Arkadiusz Wądrzyk prezes zarządu Stowarzyszenia "Nasz Kruków".
Efekty wspólnej pracy można było także podziwiać w trakcie spaceru po wsi, obserwując zbudowane hotele dla dzikich zapylaczy i zielone tereny obsadzone różnymi roślinami. Duże wrażenie na odwiedzających zrobiły kolorowe budki dla owadów zapylających, umieszczone na terenie wsi, które z wielkim zaangażowaniem wykonywali także najmłodsi mieszkańcy Krukowa.
- Cieszymy się, że w realizację projektu ochoczo zaangażowali się najmłodsi mieszkańcy naszej wsi. Dzieci zajmowały się przygotowaniem budek dla owadów zapylających, malowały i je wyposażały, a przy okazji na pewno mogły się czegoś nauczyć. Ważna była także ich wspólna integracja, bo pomimo, że mieszkają w tej samej wsi, to rzadko jest okazja, aby poza szkołą spotkać się i wspólnie bawić. Nas dorosłych bardzo to cieszy - dopowiadał Andrzej Grabowski sołtys Krukowa.
Finałem projektu było przedstawienie związane z ochroną środowiska, które zaprezentowali najmłodsi mieszkańcy wsi oraz występ zespołu Krukowianie.