Kilim przywieziony z Chin, ciekawe grafiki, przepiękne rękodzieła, komplet haftowanych bieżników od Koła Gospodyń Domowych ze Strzegomia, słój miodu z pasieki z Bojanic, wyprawa na kładach dla dwóch osób, dzieła wybitnych artystów, ręcznie wyszywany obraz z podobizną papieża Jana Pawła II, piłka z dedykacją znanej wszystkim Doroty Świeniewicz – te i wiele innych cennych nagród będzie można zdobyć podczas licytacji. Siostry zakonne ze Świebodzic już dziś oferują swoje niepowtarzalne pierniki, a cukiernicy przepyszne ciasta. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Charytatywno-Opiekuńcze przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach. – Ponieważ jesteśmy zwolennikami aktywnej formy pozyskiwania środków, postanowiliśmy wyjść do ludzi z inicjatywą i zamiast po prostu prosić o pieniądze, dać w zamian również coś wartościowego-radość ze wspólnego spotkania przy muzyce! Naszym celem jest w tej chwili pozyskanie środków na zakup sprzętu do odwilgocenia piwnic, w których znajdują się pomieszczenia dydaktyczne, rehabilitacyjne i stołówka. Szacunkowo koszty prac pochłoną 30 tys. złotych. Nawet jeżeli nie uzbieramy całej tej kwoty, dorzucimy pierwszą cegiełkę na ten cel - mówi Marysia Zięba, przewodnicząca komitetu organizacyjnego. To nie pierwsze przedsięwzięcie organizowane przez stowarzyszenie. - Mamy już, jako stowarzyszenie, pewne doświadczenie z tego typu przedsięwzięciem, ponieważ 5 czerwca w Kościele Piotra i Pawła w Świebodzicach odbył się koncert chóru z wałbrzyskiej szkoły muzycznej, również połączony z licytacją. Udało nam się zebrać kwotę 14 tys. złotych, z którą zakupiony został aparat do stymulacji fal mózgowych przekazany do Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach – dodaje. Każdy, kto będzie chciał pomóc, będzie mógł wspomóc akcję przez zakup specjalnej cegiełki. Będzie je można kupić w wyznaczonych punktach w Świdnicy, Strzegomiu, Świebodzicach i Jaworzynie Śląskiej od 28 września do 10 października. Już niebawem powstanie strona internetowa koncertu. Partnerem przedsięwzięcia jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy.
- Dlaczego akurat koncert gospel? Ponieważ nie było jeszcze podobnego wydarzenia w okolicy. Muzyka ta ma w sobie olbrzymi pokład pozytywnej energii. Stąd też hasło naszego koncertu – Pozytywne Poruszenie – mówi organizatorka. Członkowie Opole Gospel Choir to wokaliści wywodzący się z prowadzonego od wielu lat przez dyrygenta Opolskiego Studia Piosenki. Obecnie są studenci opolskich, wrocławskich, warszawskich i krakowskich uczelni. Chór ma w swoim repertuarze jak sama nazwa wskazuje tradycyjną muzykę gospel, a także jego współczesną odmianę, czyli tak zwany „miejski gospel” oraz pieśni i piosenki z duchowym i ewangelicznym przesłaniem. Ostatnio wydana płyta z udziałem chóru to zbiór pieśni do poetyckich tekstów Jana Pawła II, nagranych między innymi przez Edytę Geppert, Ewę Bem, Janusza Szroma i „Budkę Suflera”. W 2005 roku zespół został jednym z sześciu finalistów konkursu „European Gospel Award” odbywającego się w Berlinie, natomiast w 2006 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Dziennikarzy podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Obecnie chór współpracuje z polską „królową gospel”, czyli ze znakomitą wokalistką Ewą Urygą, a w najbliższych planach zespołu koncerty we Włoszech i Szwecji oraz nagranie kolejnej płyty – informuje Marysia Zięba.
W programie koncertu znalazł się nie tylko występ Opole Gospel Choir. Będzie także występ wychowanków Domu Pomocy Społecznej ze Świebodzic oraz jarmark wyrobów cukierniczych oraz prac podarowanych nam przez Dyrekcję Zespołu Szkół Rzemiosła Artystycznego w Cieplicach.
MaTa