„System szkolno – treningowy” będzie wykorzystywany przede wszystkim przez klasy mundurowe w doskonaleniu umiejętności strzeleckich. Oczywiście – młodzież licealna z innych klas, w ramach wychowania fizycznego i zajęć integracyjnych, będzie miała również możliwość korzystania z wirtualnej strzelnicy. Poza tym zajęcia kółka strzeleckiego poprowadzi płk Mariusz Krzak, który ukończył szkolenie w obsłudze tego typu strzelnic” – dodaje dyr. Tomasz Marczak.
Do tej pory licealiści jeździli na treningi strzeleckie do 10.Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, w którym doskonalili swoje umiejętności na systemie „Śnieżnik 2”. Od października podobny system zostanie zamontowany w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu.
„Strzelnica w powiecie” to konkurs Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest nie tylko rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce i szkolenie młodzieży, lecz także rozwijanie umiejętności strzeleckich w społeczeństwie. MON chce, by na strzelnicach wirtualnych uczestnicy zajęć mogli brać udział w statycznych i dynamicznych treningach, w tym strzelaniach na celność i skupienie, oraz ćwiczyć według różnych scenariuszy, zakładających strzelanie na wirtualnych placach ćwiczeń oraz otwartych przestrzeniach, w tym terenach zalesionych i miejskich. Zestawy szkoleniowe mają być uzupełniane o scenariusze strzelań o różnych porach dnia, w trudnych warunkach atmosferycznych (śnieg, mgła, deszcz) czy po wprowadzeniu efektów specjalnych (ogień, dym, dźwięki otoczenia).
Wyposażenie systemu: Moduł Projekcji, zestaw mikrokomputerowy PC, projektor, kamera, głośnik, punkt dostępowy WI-FI, klawiatura, tablet sterujący, drukarka, oprogramowanie wraz z wariantami ćwiczeń, broń treningowa (repliki ASG broni działające w systemie blow-back, zasilane green-gaz, 4 repliki karabinu z dwoma magazynkami, 4 repliki pistoletu z dwoma magazynkami, bezprzewodowe moduły laserowe.
- Przyznanie dotacji na stworzenie strzelnicy wirtualnej dla Liceum Ogólnokształcącego jest wspaniałym prezentem na koniec roku szkolnego 2020/2021. Dziękuję pracownikom MON oraz Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”, ministrowi Michałowi Dworczykowi, a także staroście świdnickiemu Piotrowi Fedorowiczowi, wicestaroście Zygmuntowi Worsie, burmistrzowi Strzegomia Zbigniewowi Suchycie, dyr. Wydziału Oświaty i Wychowania Grzegorzowi Stawarzowi oraz wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Przemysławowi Stempniewiczowi za pomoc udzieloną w przygotowaniu i realizacji tego wniosku” – dodaje Tomasz Marczak.