Zakres robót w budynku poklasztornym obejmuje między innymi: remont i adaptację istniejącego budynku dla potrzeb niemal wszystkich organizacji pożytku publicznego z terenu miasta, utworzenie lapidarium na dziedzińcu wewnątrz obiektu, uporządkowanie podwórza, wykonanie chodników, dojść i zieleni, wykonanie drogi wewnętrznej i parkingów, przyłączenie budynku do sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej po likwidacji istniejącego przyłącza wody i wybudowaniu nowego, wykonanie w budynku instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej i wentylacyjnej oraz odgromowej. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego wykonane będą windy i zamontowane schodołazy.
- Założeniem projektu jest maksymalne zachowanie układu historycznego z podkreśleniem zabytkowych wnętrz, zwłaszcza krużganków okalających średniowieczny wirydarz klasztorny – mówi Małgorzata Kus-Pożoga ze strzegomskiego magistratu. - Elewacje obiektu poddane zostaną pełnej konserwacji z zachowaniem kamiennego barokowego portalu i odtworzeniem detalu według zachowanych na tejże elewacji fragmentów. Obiekt będzie przystosowany dla działalności organizacji pozarządowych pełniących w gminie ważne funkcje społeczne i kulturalne.
W budynku poklasztornym będzie się również mieścić muzeum Ziemi Strzegomskiej, sala konferencyjna oraz kawiarenka dla funkcjonujących tam organizacji. Zakończenie prac planowane jest na grudzień tego roku. Realizacja tej inwestycji możliwa jest dzięki środkom z Unii Europejskiej, jakie pozyskała Gmina Strzegom. „Rewitalizacja centrum miasta Strzegomia – Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania budynku poklasztornego przy ulicy Kościuszki w Strzegomiu” oraz „Przebudowa parku przy ulicy Krótkiej w Strzegomiu” – to dwa projekty, które zostały dofinansowane łączną kwotą ponad 5 mln złotych.