Rozmowa dotyczyła aktualnego oraz przyszłego wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy w naszym powiecie otrzymali schronienie.
- Dziękuję wojewodzie za merytoryczne i pomocne spotkanie. Świdnica jest zawsze gotowa do niesienia pomocy potrzebującym, a wymiana doświadczeń z burmistrzami i wojewodami to nieodzowne narzędzie w zarządzaniu miastem – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
Poruszano m. in. temat źródeł finansowania funduszu wsparcia, sposobu jego rozliczania, form przekazywania środków i innych możliwości pomocy uchodźcom.
Na spotkaniu omawiano także bieżące potrzeby samorządów, problemy związane z możliwościami zakwaterowania i utrzymania obywateli Ukrainy oraz sposoby przekazywania pomocy bezpośrednio do Ukrainy. Zwrócono uwagę na zagadnienia związane z edukacją dzieci i młodzieży, poruszając tematykę różnic programowych w szkolnictwie polskim i ukraińskim.
Wojewoda prosił włodarzy o włączenie się w aktywizację zawodową Ukraińców, aby umożliwić im jak najszybsze usamodzielnienie się w Polsce. Zwrócił uwagę na zaangażowanie się organizacji pozarządowych w proces asymilacji uchodźców poprzez spotkania z psychologami, zajęcia dla dzieci i młodzieży, kursy językowe. Chwalił samorządowców powiatu świdnickiego za podjęcie już takich działań i zobowiązał się do udzielania wszelakiej pomocy w tych kwestiach.