- Nasza troska o obiekt wynika z tego, że jest to unikatowa świątynia w Strzegomiu i w skali Polski, sklasyfikowana jako zabytek pierwszej klasy. Osobliwością jej jest podwójna funkcja - sakralna i obronna, bowiem świątynia została wpisana w mury obronne miasta. Świadczą o tym otwory strzelnicze. Mury już dziś przy kościele nie istnieją, ale kościół przetrwał i o niego, jako o spuściznę wiekową, musimy dbać – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.
Kościółek jako malownicza basteja obronna stanowi jeden z najczęściej rysowanych, malowanych i fotografowanych obiektów Strzegomia. Renowacja kościoła to także odkrywanie jego dotychczas nieznanej historii.
- Kościół jest bardzo piękny. To taka strzegomska perełka. Widzimy już wyczyszczone elewacje, składające się ze złomu granitowego, bazaltu i cegły. Ostatni etap to wykonanie elewacji. Kiedy wykonywaliśmy naprawę elewacji z lewej strony z powodu dużego pęknięcia, musieliśmy podlewać zbrojony fundament i okazało się, że ta świątynia ma także piwnicę, w której znaleźliśmy kawałek starej podkowy końskiej. Najprawdopodobniej może świadczyć o tym, że piwnice służyły jako stajnie dla koni – opowiada ks. Prałat Marek Babuśka.
Renowacja unikatowego obiektu wymaga udziału wielu podmiotów w sfinansowaniu podjętych działań. - Dach został wykonany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje ks. Prałat Marek Babuśka - Elewacje, oprócz środków własnych parafii, dotował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Podlewanie fundamentu elewacji i zszycie pękniętej ściany wykonano ze środków Gminy Strzegom. W prace renowacyjne włączyli się także prywatni sponsorzy: drzwi zasponsorował prof. Jan Chmura a nowe schody do kościoła zafundował Zenon Kiszkiel. W tej chwili ze środków Gminy Strzegom przeznaczonych na prace restauratorskie, została wylana posadzka, ponieważ wcześniej kościół nie miał żadnej posadzki. Ze środków parafii pw. św. App. Piotra i Pawła zostaną zakupione płyty piaskowcowe, które zostaną ułożone jako posadzka.
Pozostanie malowanie świątyni i odrestaurowanie neobarokowego ołtarza, poświęconego św. Antoniemu Padewskiemu, z obrazem z początku XX wieku. Na renowację ołtarza parafia pozyskała już środki finansowe od prywatnego sponsora. Prace we wnętrzu świątyni potrwają do końca listopada.
Ale kościołów średniowiecznych w Strzegomiu łącznie z bazyliką mamy cztery. Pozostał jeszcze kościół św. Jadwigi i św. Barbary, gdzie trwają prace przy wymianie całego dachu, łącznie z więźbą dachową. Efekty są widoczne, gdy działania są wykonywane wspólnymi siłami.
(Grażyna Kuczer)