Celem konkursu jest wspieranie i rozwój efektywnych metod nauczania języka niemieckiego, a metoda projektu jest jedną z najskuteczniejszych metod uczenia się, której największą zaletą jest jej praktyczna i wielostronna wartość edukacyjna. Nauczanie metodą projektów uczy uczniów pracy zespołowej, która jest bardzo przydatna w życiu zawodowym. Uroczysty finał konkursu wraz z wręczeniem nagród i warsztatami odbędzie się w Instytucie Herdera Uniwersytetu Gdańskiego w lipcu. Podczas finału uczestnicy dowiedzą się, czyj projekt edukacyjny zdobył I, II, III nagrodę oraz wyróżnienia. W zeszłorocznej edycji konkursu uczniowie III LO zdobyli III nagrodę.
Konkurs jest idealnym narzędziem dla nauczycieli języka niemieckiego do podniesienia aktywności i zainteresowania kulturą i językiem niemieckim. Zrealizowany projekt, łączył dzień wczorajszy i dzisiejszy naszych małych ojczyzn; młodzi ludzie wyruszyli w teren z kamerą czy aparatem fotograficznym, sięgnęli do rodzinnego archiwum, pamięci dziadków czy starszych krewnych. Uczestnicy projektu przedstawili swoje małe ojczyzny w formie prezentacji multimedialnych lub w tradycyjnej formie graficznej albumów. Projekt unaocznił nam nie tylko, na jak pięknych ziemiach mieszkamy, ale także jak skomplikowaną ma ono historię i jak przeszłość łączy się w nim z teraźniejszością.
Uczestnicy projektu: Marlena Jedynak, Aleksandra Jasińska, Ilona Burska, Karolina Kowalska, Ewelina Mandziej, Magdalena Moczurad, Wojciech Nowak, Paweł Pasoń, Paula Pietraszek, Łukasz Rasiewicz, Sandra Stopa, Katarzyna Wołyniak, Paulina Zaczkiewicz, Agnieszka Ziółkowska.