Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1776
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wystawa o Krzyżowej w gmachu Sejmu

Poniedziałek, 22 czerwca 2015, 7:19
Aktualizacja: Wtorek, 23 czerwca 2015, 7:41
Autor: opr. red.
Region: Wystawa o Krzyżowej w gmachu Sejmu
Fot. UG Świdnica/użyczone
Z okazji 50. rocznicy wystosowanie Listu Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich, 23 czerwca br. w holu głównym Sejmu RP nastąpi uroczyste otwarcie wystawy ODWAGA I POJEDNANIE, z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Elżbiety Radziszewskiej, poseł na Sejm RP Teresy Świło, dyrektora Muzeum Historii Polski oraz przedstawicieli Fundacji Krzyżowa i władz gminy Świdnica.

Wystawa zorganizowana została z okazji przypadającej w ubiegłym roku 25. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej oraz obchodzonej w tym roku 50. rocznicy listu biskupów polskich do biskupów niemieckich „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalny dokument z 18.11.1965 r. Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim.
Wernisaż będzie miał miejsce we wtorek, 23 czerwca 2015 r. o godz. 12.00 w holu głównym (I piętro) Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

„Odwaga i pojednanie" to tytuł stałej wystawy plenerowej w Krzyżowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. 20 listopada 2014 roku ekspozycję uroczyście otworzyły Premier RP Ewa Kopacz oraz Kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wystawa powstała z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się 12 listopada 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej. Przekazany sobie podczas Mszy Pojednania znak pokoju – przez Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski oraz Helmuta Kohla, kanclerza wchodzących na drogę zjednoczenia Niemiec – stał się symbolicznym zamknięciem najtragiczniejszego rozdziału w historii stosunków polsko-niemieckich.

Wystawa ma charakter plenerowy i znajduje się na terenie odnowionego zespołu pałacowego w Krzyżowej, siedziby Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Ma formę labiryntu zakończonego amfiteatralną przestrzenią z symbolicznym stołem na środku. Obrazy prowadzą nas przez dzieje relacji polsko-niemieckich od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group