Gościem zaproszonym był Marek Świątek, prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Świdnicy. Posłanka Teresa Świło zapoznała zebranych z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, wydanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przekazała sołtysom kilkanaście egzemplarzy tego programu w celu zapoznania się z nowymi możliwościami dofinansowań unijnych i w razie pytań pozostawała do dyspozycji.
Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta podziękował pani Poseł za przybycie i gotowość pomocy, zachęcał sołtysów do podjęcia działań reaktywujących działalność KGW, podkreślając jak ważne dla rozwoju sołectw jest pozyskanie środków zewnętrznych, które mogą jeszcze bardziej uaktywnić życie kulturalne wsi. Zgodnie z tradycją spotkań z sołtysami burmistrz omówił bieżące inwestycje w gminie i uzasadnił ważność podejmowanych na ostatniej sesji uchwał.
Marek Świątek, prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Świdnicy zapoznał sołtysów z procedurami zakładania Kół Gospodyń Wiejskich, zapewnił także o możliwości pomocy, jakiej może w tym względzie udzielić Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
A dlaczego podjęto tak ważne zagadnienie jakim jest wznowienie działalności KGW? - Pewne tradycje wypracowane w gminie Strzegom w ostatnich latach tj. pikniki, festyny, turnieje - otworzyły nowe możliwości aktywności mieszkańców i pokazały ich umiejętności. Mieszkańcy wsi ciężko pracują, by potem po pracy dobrze się bawić. Jak pracują tak się bawią. Tak żyli nasi rodzice i tak żyjemy i my. Ważne jest tylko, by myśleć globalnie i widzieć nowe możliwości, które się otwierają w kwestii nowych projektów unijnych i nowej puli środków finansowych, które są do pozyskania właśnie przez Koła Gospodyń Wiejskich. Nie wszystkie wsie mają Stowarzyszenia i nie wszystkie mają Koła Gospodyń Wiejskich, dlatego warto się zastanowić nad reaktywowaniem działalności Kół Gospodyń Wiejskich. Wszelkie oddolne organizacje są bardzo ważne - komentuje Andrzej Szczepanik, sołtys Tomkowic i przewodniczący Komisji ds. Wsi.
Choć Koła Gospodyń Wiejskich rozpoczęły aktywną działalność w latach 60., to zaczęła ona zamierać z końcem lat 80. Mimo że w przeszłości w gminie Strzegom było 12 Kół Gospodyń Wiejskich, to dziś oficjalnie zarejestrowane są dwa koła -najstarsze, sięgające lat 60. - KGW w Olszanach i najmłodsze - KGW "Morwa Biała" w Jaroszowie z 2015 r. Czas zatem na działanie.
- Kolejne spotkanie tym razem instrukcyjno - warsztatowe odbędzie się z przedstawicielami trójek sołeckich - informuje Andrzej Szczepanik.
Wszelkie informacje dla osób zainteresowanych, a w szczególności - co trzeba zrobić, żeby zarejestrować koło, ile osób potrzeba do jego założenia, sposoby umocowania prawnego KGW, rodzaje dotacji zewnętrznych - udziela Andrzej Szczepanik, przewodniczący Komisji ds. Wsi.