W kalendarzu kulturalnym Świdnicy pojawiła się nowa propozycja – cykliczne koncerty fortepianowe pod nazwą „Świdnickie Fortepiany”. Na pierwszy z nich, pod patronatem prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej zapraszamy już w najbliższą sobotę, 26 września o godz. 17.00 do Parku Centralnego. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych koncert odbędzie się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Celem wydarzenia jest upowszechnianie muzyki fortepianowej (przede wszystkim klasycznej - ale nie tylko) i pokazywanie wykonawców, którzy w jakikolwiek sposób są związani ze Świdnicą. Podczas pierwszego koncertu wystąpią urodzeni i działający w Świdnicy pianiści: Beata Bartko- Kozieł, Marta Moneta i Jakub Moneta. Usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta i Fryderyka Chopina.
Przy okazji pierwszego koncertu, na tych którzy przyjdą w sobotnie popołudnie do Parku Centralnego czeka dodatkowa niespodzianka.
Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy.
Sylwetki wykonawców:
Beata Bartko-Kozieł – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Obidowicza - zmarłego w 2016 roku wybitnego pianisty światowej sławy. Od wielu lat jest nauczycielem gry na fortepianie w PSM w Świdnicy, którą obecnie kieruje jako dyrektor.
Marta Moneta – absolwentka PSM I stopnia w Świdnicy w klasie fortepianu Mieczysławy Jarosławskiej, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (dyrygentura chóralna w klasie dr hab. Dariusza Zimnickiego) i tegoroczna dyplomantka w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza – także ucznia prof. Obidowicza. Obecnie jest nauczycielem w PSM I stopnia i SSM II stopnia w Świdnicy oraz wykładowcą w świdnickim Wyższym Seminarium Duchownym. Kieruje świdnickim chórem katedralnym „Tactus Sonus”.
Jakub Moneta – absolwent PSM I stopnia w Świdnicy w klasie fortepianu Mieczysławy Jarosławskiej, przez dwa lata uczeń Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Kazimierza Kościukiewicza w Świdnicy w klasie organów dr Macieja Batora (wówczas uczył się gry na fortepianie u Beaty Bartko-Kozieł). Obecnie uczęszcza do IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu gdzie uczy się gry na organach u prof. Piotra Rojka, a gry na fortepianie u Maurycego Hufa.