Zalogowani kończą konkurs posiadając pełen wachlarz doświadczeń, wiedzy, i umiejętności. W ciągu roku szkolnego młodzież wykonywała różne zadania, walcząc o atrakcyjne nagrody. Była to okazja do poznania świdnickich firm od kuchni oraz do wzięcia udziału w warsztatach doradztwa zawodowego.
Organizatorem przedsięwzięcia jest miasto Świdnica we współpracy ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Powiatem Świdnickim. Ma ono na celu zachęcenie młodych ludzi do pracy i zamieszkania w Świdnicy i okolicach oraz do kształcenia w kierunkach przydatnych na lokalnym rynku pracy.
- „Zalogowani” to wiele różnych działań prowadzonych przez ostatnie trzy lata. To spotkania motywacyjne z liderami świdnickich firm i osobowościami. To również tworzenie klas patronackich, a także udział siódmoklasistów w lekcjach edukacji obywatelskiej prowadzonych przez prezydent Beatę Moskal-Słaniewską – mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy.
Jednym z elementów projektu był również udział w cyklu warsztatów ekonomicznych prowadzonych przez wolontariuszy Santander Bank Polska S.A. oraz w interaktywnej grze ekonomicznej sprawdzającej wiedzę, spryt i spostrzegawczość młodzieży. W tym roku było wyjątkowo, ponieważ tylko podczas tej edycji konkursu każdy Zalogowany mógł rozwiązywać zadania ekonomiczne będąc w dowolnym miejscu na świecie, konieczny był tylko dostęp do Internetu. Taka nauka przez zabawę możliwa była dzięki specjalnej aplikacji „Kompas” zaprojektowanej przez młody zespół Newbies ze świdnickiej firmy IT – RST Software Masters. Zasady gry nie wykluczały łączenia się w zespoły i wspólnego rozwiązywania problemów na przykład w szkole, w domu czy też w bibliotece. Gra ekonomiczna pokazała, że współpraca grupowa i atmosfera podczas rozwiązywania zadań jest bardzo ważnym ogniwem edukacyjnym.
- Udział w grze wzięło 105 Zalogowanych z klas ósmych oraz trzecich gimnazjalnych ze wszystkich świdnickich szkół podstawowych. Dla wielu uczniów udział, logowanie, konieczność skorzystania z pomocy informatycznej, działanie pod presją czasu rozwiązując zadania było sporym wyzwaniem, ale przede wszystkim niezwykle cennym doświadczeniem, które mamy nadzieję zaowocuje w ich dorosłym życiu – mówi Anna Skrzypacz, dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Zalogowani odwiedzili także lokalne przedsiębiorstwa, czyli Świdnicką Fabrykę Urządzeń Przemysłowych, IMP Comfort, Cloos Polska, Zakład Produkcyjny "Cukrownia Świdnica", Wagony Świdnica, Promet, Dolmeb, Electrolux i Krasue. Uczniowie poznali charakter, rodzaj produkcji, jak również zakres pracy osób na różnych stanowiskach.
– Poznanie od kuchni funkcjonowania zakładów pracy może pomóc młodzieży w tworzeniu i realizacji planów zawodowych oraz w kształtowaniu świadomość i obrazu pracy w warunkach obecnej gospodarki rynkowej – dodaje zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.
Przed Zalogowanymi pozostała jeszcze prezentacja swoich biznes planów. A uroczysta gala podsumowująca program „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, podczas której nagrodzeni zostaną najlepsi, odbędzie się 5 czerwca o godz. 10.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.