A zajęcia cieszą się coraz większą popularnością. Mimo okresu przedświątecznych porządków i zakupów przeszło dwadzieścia osób znalazło czas, aby posłuchać, jak Marta Żywicka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i była redaktorka krakowskiego magazynu „Jak być kobietą”, opowiada o newsie w mediach i literaturze.
- Wiek XIX był wiekiem pary, wiek XX wiekiem mediów, a wiek XXI będzie wiekiem informacji i komunikacji medialnej – rozpoczęła pani Marta. – Warto przy tym pamiętać, że news i informacja to są dwie zupełnie różne rzeczy. I że informacja żyje dłużej, znacznie dłużej, niż nam się wydaje.
Obecni nie tylko mieli okazję dowiedzieć się, co to takiego lid (lead - wprowadzenie), infotainment (informacja, która ma dostarczać rozrywki), czy breaking news (wiadomości z ostatniej chwili, publikowane przez telewizje w postaci żółtych pasków informacyjnych u dołu ekranu). Mogli też samodzielnie ułożyć lid na podstawie znanego wiersza Juliana Przybosia o śmierci taterniczki. Marta Żywicka zaprezentowała bowiem tezę, że wiele dzieł literackich zostało zainspirowanych krótką informacją, którą można przedstawić w postaci lidu: wiersz Kochanowskiego o moście na Wiśle, „Dziady część III” Mickiewicza, czy „Wesele” Wyspiańskiego.
- Jak mówił mój wykładowca na studiach, pierwszy news powstał wtedy, kiedy troglodyta zawiadomił innych troglodytów o tym, że na odległej łące pasą się mamuty. Sami nieustannie wymieniamy się informacjami i tworzymy newsy – podsumowała pani Marta.
Marta Żywicka, po dekadzie spędzonej w Krakowie, wróciła do Świdnicy aby kierować projektem Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki.