- Miejsca, w których najczęściej dochodzi do zanieczyszczania odpadami zostaną objęte nadzorem. Jesteśmy zdeterminowani, aby likwidować dzikie wysypiska i wykrywać sprawców takich wykroczeń. Dlatego, z uwagi na powiększający się problem w ciągu najbliższych miesięcy miejsca o wzmożonej nielegalnej działalności zostaną objęte systemem monitoringu. A wszystko po to, aby wykryć i doprowadzić do ukarania osób, którzy nielegalnie wyrzucają odpady. Przypominamy również, że takie sytuacje będą zgłaszane na policję - mówi Tomasz Kuska z Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.
Śmieci, a czasem nawet różne odpady wielkogabarytowe podrzucane są również pod pojemniki na cmentarzu i w pobliżu stawu miejskiego w Żarowie. Wystawianie jakichkolwiek odpadów pod boksy, zestawy do zbiórki selektywnej lub wrzucanie do pojemników na odpady komunalne jest niedopuszczalne, podobnie, jak zostawianie w okolicy cmentarza czy stawu miejskiego. Takie działania generują dodatkowe koszty finansowe, którymi w następstwie obciążani są pozostali mieszkańcy gminy. A środki te można byłoby przeznaczyć na inne zadania w gminie, chociażby na budowę nowych placów zabaw dla najmłodszych.
Każdy mieszkaniec gminy Żarów może bezpłatnie oddać dowolną ilość odpadów w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tutaj Żarowianie mogą zostawiać odpady komunalne, RTV, AGD, tworzywa sztuczne, zużyte opony od pojazdów osobowych, papier, tekturę, szkło i metale. W każdy poniedziałek, w godz. od 16.00 do 18.00, środę od godz. 14:00 do 18:00 i sobotę od 10.00 do 12.00 odpady te można zostawiać w firmie Agro System Sp. z o.o. Andrzej Konieczny przy ul. Armii Krajowej 34 w Żarowie. Dodatkowo w każdy ostatni piątek miesiąca mieszkańcy, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym mogą także oddawać odpady wielkogabarytowe. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia firma wywozowa zabiera takie odpady spod nieruchomości.