Nareszcie można oddychać czystszym powietrzem. Wszystko to za sprawą dużej inwestycji zrealizowanej przez właścicieli żarowskiej ciepłowni.
- Instalacja odpylania spalin to rodzaj filtra, który ma za zadanie zatrzymywanie pyłów i innych szkodliwych substancji, które są wytwarzane przez kocioł, a następnie wędrują do komina. Od 1 stycznia 2016 roku zostały wprowadzone nowe normy dla emisji pyłów i zobligowani zostaliśmy ustawowo, aby zapewnić obniżenie tej emisji. Nasza instalacja spełnia normy poniżej 100 miligramów na tonę. Badania wykazały 58 miligram na tonę pyłów, co jest bardzo dobrym wynikiem. I bardzo dobra informacja dla mieszkańców Żarowa, że to powietrze jest czyste, co widać, a raczej nie widać nad kominem - wyjaśnia Michał Polilejko prezes zarządu Agencji Poszanowania Energii i Usług Energetyczno-Górniczych "ENMAG-EG".
Budowa nowej instalacji odpylania spalin kosztowała pół miliona złotych. Prace remontowe przy jej budowie rozpoczęły się w czwartym kwartale 2015 roku. Inwestycja była gotowa w połowie lutego 2016 roku. Została sfinansowana w całości ze środków własnych Agencji Poszanowania Energii i Usług Energetyczno-Górniczych "ENMAG-EG".
- Zdajemy sobie sprawę, że problem smogu istnieje. Dlatego pójście w kierunku ciepła systemowego, czyli zasilanego z centralnego źródła czy też instalacji gazowych jest dobrym kierunkiem. Koszt wytworzenia tego ciepła z konwencjonalnego źródła, czyli z węgla, a my takim paliwem opalamy wydaje się być najtańszy - dodaje prezes "ENMAG-EG" Piekary Śląskie Michał Polilejko.
Wedle zapowiedzi właścicieli żarowską ciepłownię w następnym etapie czekać będą kolejne inwestycje. Wśród nich będzie to modernizacja węzłów, budowa nowych przyłączeń, bieżące remonty ciepłowni, wymiany starej bramy wjazdowej oraz remont elewacji budynku ciepłowni.