We wtorek, 27 lipca, w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy partnerskiej „Żarowskie inicjatywy”. Na czym polega współpraca? W RCWIP szkolili się przedstawiciele magistratu, OPS, Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenia „Edukacja”, Stowarzyszenia „Nasze dzieci – wspólna szkoła” oraz samego RCWIP-u. W trakcie szkoleń wyznaczono kierunki partnerstwa oraz określono zasady, dzięki którym będzie możliwe efektywne i jakościowe współdziałanie różnych organizacji.
Celem partnerstwa jest zwiększenie aktywności mieszkańców gminy Żarów. Partnerstwo ma polegać na stworzeniu więzi pomiędzy rożnymi organizacjami, które przyniosą współdziałanie przy opracowywaniu i wdrażaniu nowych projektów, których głównym celem jest rozwój lokalnego środowiska społeczno-gospodarczego i budowanie świadomości lokalnej wśród gminnej społeczności.
– Wspaniałym przykładem budowanego partnerstwa i współpracy z RCWIP w Gminie Żarów jest spółdzielnia socjalna, która rozpoczęła działalność od 1 lipca – powiedziała Lilla Gruntkowska, burmistrz Żarowa. – Powstanie spółdzielni to nie tylko sukces wynikający ze współpracy wielu instytucji, to osobisty sukces każdego z jej członków, osób długotrwale bezrobotnych, które pokonały wiele trudności szczególnie ze strony biurokratycznego aparat.
Podczas uroczystości podpisania umowy o współpracy Anna Borek z RCWIP wygłosiła mini wykład na temat roli ekonomii społecznej, a Lucyna Skorupska – prezes Spółdzielni socjalnej „Raz dwa trzy” dokonała prezentacji spółdzielni, trudnej drogi do powstania oraz o pierwszych osiągnięciach.
Spotkanie uświetnili swoim występem Martyna Jakubowska i Kuba Błaszczyk przy akompaniamencie gitary.