"1%" tak w skrócie mówi się o podatku dochodowym od osób fizycznych, który podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Możliwość tę wprowadziła ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, z 2003 r., a konkretne przepisy, kto i jak może przekazać 1% podatku znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Za wniosek o przekazanie podatku uważa się podanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym lub w korekcie zeznania numeru z Krajowego Rejestru Sądowego wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Aktualny, ogólnopolski wykaz organizacji, którym można przekazać 1% znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. A więc zanim wpiszemy numer KRS upewnijmy się, że wybrana przez nas organizacja jest uprawniona do otrzymania 1% za 2011 rok.
W składanym zeznaniu podatnik ma prawo podać dodatkowe informacje w rubryce "Informacje dodatkowe", które pomogą organizacjom rozdysponować pieniądze z 1%. Ponadto podatnik może wyrazić zgodę na podanie swoich danych osobowych organizacji pożytku publicznego. Pieniądze - 1% - podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekazuje urząd skarbowy do lipca roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.
Termin składania zeznań dla ryczałtowców mija 31 stycznia oraz 30 kwietnia dla pozostałych podatników.