W prawym skrzydle bramy stoi dawny Dom Stróża. Kiedyś ten mały domek, służył głównie za mieszkanie dla osoby czuwającej nad bezpieczeństwem świątyni i całego placu. Ale nie tylko! Na podstawie źródeł historycznych wiemy, że przez około 10 lat mieszkał tutaj Benjamin Schmolck, późniejszy Primarius w Kościele Pokoju. Ten zasłużony dla świdnickiej parafii teolog był także słynnym poetą i autorem ponad tysiąca pieśni. Niektóre z jego utworów śpiewane są na nabożeństwach po dziś dzień. Portret ks. Benjamina Schmolcka można obejrzeć w Hali Chrztów Kościoła Pokoju. Współcześnie w budynku na placu Pokoju pod numerem 7 funkcjonuje klimatyczna kawiarnia „baroccafe”. Słynie ona ze znakomitych kaw, czekolad i herbat z różnych stron świata.
Lewe skrzydło bramy stanowi, od kilku miesięcy remontowany, budynek oznaczony na placu Pokoju numerem 1. Prawdopodobnie był to kiedyś Dom Dzwonników, a także znajdowały się tam pomieszczenia służące administrowaniu całym obszarem placu. Po drugiej wojnie budynek stał się własnością miasta, które to obiekt zasiedliło. Parafia odzyskała prawa własności do nieruchomości dopiero pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Już wtedy było wiadomo, że eksploatowana przez dziesięciolecia materia wymaga gruntownego remontu.
Wpis Kościoła Pokoju w 2001 roku na listę UNESCO był wyraźnym sygnałem, że świątynię wraz z jej najbliższym otoczeniem należy otoczyć szczególną opieką. Opieką jakiej wymaga dziedzictwo kultury o światowym znaczeniu. Na początku nowego stulecia powstaje plan rewitalizacji placu Pokoju, mający jeden główny cel: uratować i udostępnić szachulcowe budynki zabytkowego kompleksu architektoniczno-urbanistycznego.
Jako pierwszy swoje podwoje otwiera dla innych obiekt pod siódemką. Kawiarnia urządzona w zabytkowym wnętrzu od razu zyskuje grono klientów, których niezmiennie kusi i to nie tylko wyborną „małą czarną”. W lecie goście doceniają cień wiekowych dębów w ogródku, a zimą popijając kultowy miętowo-imbirowy napój „hot baroccafe” ogrzewają się ciepłem buchającym z kominka.
Po latach nadchodzi czas na kolejne zmiany na placu Pokoju. Już pod koniec 2012 roku w dawnym Domu Dzwonników znajdzie swoją siedzibę Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO.