Genezę święta możemy odnaleźć w Ewangelii św. Mateusza, w której znajdujemy historię trzech mędrców ze Wschodu. Według tradycji noszą oni imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, a dla podkreślenia faktu, że reprezentują cały lud jeden z nich zawsze jest przedstawiany, jako czarnoskóry. Przybyli oni do Betlejem, aby złożyć nowo narodzonemu Jezusowi hołd i ofiarować dary: złoto, kadzidło i mirrę.
Obecnie (od 2011 roku) w Polsce święto to jest dniem wolnym od pracy. Podobnie wygląda to też w Grecji, Chorwacji, Austrii, Włoszech czy Hiszpanii.
W Misterium Objawienia Pańskiego w kościołach odprawiane są msze święte, podczas których księża najczęściej mają na sobie białe szaty liturgiczne, które są charakterystyczne dla całego okresu Bożego Narodzenia.
Z dniem tym kojarzone są także różnorodne zwyczaje. Najbardziej znany - to widniejące na drzwiach mieszkania lub domu symbole: K+ M+ B= rok, który właśnie się rozpoczyna. Są to pierwsze litery imion mędrców. Co ważne – napis wykonany jest poświęconą kredą. W wielu miastach odbywa się w tym dniu także Orszak Trzech Króli, który przechodzi ulicami miasta wraz z wiernymi.
Tydzień po uroczystości Trzech Króli obchodzone jest Święto Chrztu Pańskiego.