Wsparcie może polegać na pomocy w uzyskaniu prawa jazdy kat. B, dofinansowania szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania, pomocy w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, oraz utrzymanie sprawności technicznej posiadanej protezy, utrzymanie sprawności technicznej wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej, czy w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Podstawą ubiegania się o dofinansowanie jest złożenie stosownego wniosku wraz z wymaganym kompletem dokumentów oraz spełnianie wymogów uprawniających do uczestnictwa w programie.
Celem głównym pilotażowego programu „Aktywny samorząd”, do realizacji którego w 2012 roku przystąpił powiat świdnicki, jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji. Program jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wnioski w module I (tj. likwidacja barier architektonicznych) przyjmowane są cały rok, do 30 sierpnia. Z kolei wnioski w module II (pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym) będą przyjmowane od 3 sierpnia do 10 października (dotyczy semestru zimowego).
Więcej informacji na stronie: http://pcpr.swidnica.pl/pages/zespoly/zespol-ds.-osob-niepelnosprawnych/aktywny-samorzad/zasady-programu.php