Z dumą informujemy że szkoły podstawowe w gminie Świdnica (Polska) i w gminie Maldegem (Belgia) przystępują do realizacji wspólnego projektu z Nonprofit organization Belgium-Canada, jakim jest adopcja grobów wojennych polskich żołnierzy spoczywających na kanadyjskim cmentarzu wojskowym w Adegem (Belgia). Uroczyste podpisanie listu intencyjnego odbyło się podczas obchodów 35.rocznicy Mszy Pojednana w Krzyżowej.
Dokument w imieniu władz gminy Świdnica podpisał wójt gminy Świdnica Bartłomiej Strózik, gminy Maldegem – Koenraad De Ceuninck, a w imieniu Nonprofit Organization Belgium-Canada Frank Raeman. Świadkami tej uroczystości byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Pszennie wraz z jej dyrektorem Edytą Jesionek-Skoczylas.
Inicjatywa ta jest wyrazem szacunku i uznania dla bohaterów, którzy oddali życie podczas II Wojny Światowej oraz dalszym ich upamiętnieniem. Współpraca obu szkół wynika z chęci uświadomienia młodym ludziom skutków wojny i znaczenia pokoju. Poprzez adopcję grobów poległych polskich żołnierzy uczniowie chcą wyrazić wdzięczność za poświęcenie, jakie Ci bohaterowie ponieśli na rzecz wolności, której dziś doświadczamy. Współpraca ta pokazuje, jak edukacja i inicjatywy społeczne mogą wspólnie promować przesłanie pokoju i współpracy między krajami. Uczniowie nie tylko poznają przeszłość, ale także zwiększą swoje zaangażowanie w lokalną społeczność i współpracę partnerską.
Na terenie nekropolii w Adegem znajduje się 1119 grobów żołnierzy z krajów alianckich poległych w czasie II Wojny Światowej. Z 33 Polaków, którzy znaleźli tam miejsce wiecznego spoczynku, 31 walczyło w składzie 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Polegli oni w bitwach o Aaltere i Lootenhulle oraz Axel w dniach 9-10 września 1944 r. Na cmentarzu wojskowym w Adegem pochowanych zostało również dwóch lotników zestrzelonych nad Belgią w 1941 i 1944 roku.