W dzisiejszym porządku obrad XC sesji Rady Gminy Świdnica radni jednogłośnie przyjęli m.in. uchwały:
w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2024-2026;
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Ofiar Przemocy Domowej w Gminie Świdnica na lata 2024-2028:
w sprawie przystąpienia Gminy Świdnica do partnerstwa na rzecz realizacji projektu pn. „Programy Partnerskie Energetyki Komunalnej OŹE dla Gmin Miejskiej i Wiejskiej Świdnica oraz Gminy Żarów (w skrócie: Projekt PPEK-I)”.
Do zadań własnych gminy należy obowiązek prowadzenia działań związanych z profilaktyką, rozwiązywaniem problemów alkoholowych i przeciwdziałaniem narkomanii. Ich realizacja prowadzona jest w formie Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii uchwalanego przez Radę Gminy. Program będzie obowiązywał na lata 2024-2028. Gminnym Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Ofiar Przemocy Domowej w gminie Świdnica na lata 2024-2028 stanowi plan działań instytucji i organizacji zobowiązanych do podejmowania działań na rzecz zapobiegania przemocy domowej. Zostały w nim zawarte podstawowe informacje dotyczące zjawiska przemocy domowej, regulacji prawnych, realizatorów, adresatów programu, zakładanych efektów.
Projekt „Programy Partnerskie Energetyki Komunalnej OŹE dla Gmin Miejskiej i Wiejskiej Świdnica oraz Gminy Żarów (w skrócie: Projekt PPEK-I) będzie realizowany w partnerstwie z wyspecjalizowanym w projektach unijnych stowarzyszeniem inżyniersko-projektowym Oddział Terenowy Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość” w Świdnicy, które będzie pełnić rolę Lidera projektu. Gmina Świdnica będzie partnerem projektu. Projekt dotyczy inwestycji w źródła energii solarnej w zakresie prosumenckich instalacji fotowoltaicznych komunalnych oraz indywidualnych, a także magazynów energii na terenie gminy Świdnica, w celu zwiększenia udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym gminy Projekt będzie realizowany z dofinansowaniem z
Programu Fundusze dla Dolnego Śląska 2021-2027, Osi priorytetowej IX, Działania 9.6 Transformacja środowiskowa – ZIT, schemat 9.6.C Wsparcie OZE, w tym tworzenie magazynów energii, zgodnie z Kryteriami wyboru projektów dla naborów niekonkurencyjnych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 (FEDS 2021-2027). Udział finansowy i organizacyjny, termin realizacji projektu oraz zakres rzeczowy Lidera i Partnera określi umowa partnerska na rzecz realizacji projektu.