W opisanej przez Panią sytuacji, kiedy dłużnik przebywa na terenie Federacji Rosyjskiej, czyli poza Unią Europejską zastosowanie ma Konwencja Nowojorska o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą z dnia 20.06.1956 r. (Dz.U. 1961, nr 17, poz. 87) oraz umowa między Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych z dnia 16.09.1996 r. (Dz.U. 2002, nr 83, poz. 750).
Jeżeli nie potrafi Pani wskazać miejsca pobytu dłużnika alimentacyjnego za granicą, oczywiście istnieje możliwość ubiegania się o wypłatę świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Wcześniej jednak powinna Pani wszcząć jedną z procedur przewidzianych przez wspomniane akty prawne. Każda z tych procedur jest bezpłatna, a sąd polski zawsze pośredniczy w dochodzeniu alimentów. Dopiero gdy okaże się, że egzekucja za granicą jest bezskuteczna, należy wystąpić o zaświadczenie z sądu okręgowego, że podjęto wszystkie dostępne działania.
W pierwszej kolejności powinna Pani zatem złożyć do sądu okręgowego swego miejsca zamieszkania wniosek o dochodzenie alimentów. Taki wniosek składa się na specjalnym formularzu z załącznikami, którego wzór znajduje się w sądzie. Oprócz wskazania dziecka uprawnionego do alimentów, jego daty urodzenia, obywatelstwa oraz aktualnego zajęcia i odpisu aktu urodzenia, do wniosku należy również dołączyć odpis wyroku zasądzającego alimenty lub jego uwierzytelniony odpis. Jeżeli posiada Pani taką wiedzę, to we wniosku należy również podać adres dłużnika alimentacyjnego na terenie Federacji Rosyjskiej, gdzie przebywa lub adresy miejsca jego zamieszkania z ostatnich pięciu lat. Brak tej informacji może znacznie utrudnić lub uniemożliwić ściągnięcie alimentów. Sąd nie ma bowiem uprawnień, żeby samodzielnie szukać dłużnika alimentacyjnego. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli dłużnik jest legalnie zatrudniony za granicą, można go łatwiej znaleźć, np. przez zakład pracy lub konsulat. Następnie sąd prześle w Pani imieniu wniosek do właściwego organu na terenie Rosji, gdzie przebywa dłużnik. Sam wniosek nie podlega opłacie. Osoby uprawnione nie mają obowiązku składania kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu lub dokonywania wpłat w innych celach. Opłacie będą natomiast podlegały koszty wydania odpisów dokumentów urzędowych.
Mariusz Gierus – prawnik
www.gierus.pl
Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com
Wszelkie materiały niniejszego cyklu, oparte są na listach czytelników i nie wyczerpują prawnej oceny przedstawionych w nich zagadnień. Ich zamieszczanie ma jedynie charakter informacyjny i nie może być traktowane jako porada prawna ani czyjekolwiek zobowiązanie do świadczenia jakichkolwiek usług pomocy prawnej. Mimo dokładanych najwyższych starań GIERUS Kancelaria Odszkodowawcza nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenia zawarte w treści niniejszego cyklu, jak i nie gwarantuje dokładności, skuteczności czy przydatności jakichkolwiek informacji prawnych w nim zamieszczonych. W celu uzyskania pomocy prawnej odwiedzający niniejszy cykl powinni zasięgnąć indywidualnej i konkretnej porady prawnej.