Problem jest dość poważny, ze względu na to, co może się stać po bezpośrednim kontakcie z rośliną. Szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci. Po kontakcie z nią na ciele pojawiają się oparzenia skóry, bardzo podobne do oparzenia się wrzątkiem, a następnie pęcherze ropne, które mogą goić się nawet kilka lat.
Pierwsze objawy występują od 30 minut do 2 godzin po kontakcie z rośliną. Wpływ na to, jak silna może być reakcja, mają wpływ przede wszystkim wysokie temperatury, jak również duża wilgotność powietrza. Dodatkowo, bardzo często pojawiają się takie objawy jak: nudności, wymioty czy bóle głowy, a nawet zapalenie spojówek.
Objawy najbardziej nasilają się w ciągu pierwszych 24 godzin i wtedy właśnie pojawia się zaczerwienienie skóry i pęcherze z surowiczym płynem. Taki stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, natomiast po tygodniu miejsca oparzenia ciemnieją i taki stan może trwać kilka miesięcy. Z kolei nadwrażliwość na światło ultrafioletowe utrzymuje się nawet kilka lat. U osób szczególnie wrażliwych, oparzenie barszczem może skutkować nawet amputacją kończyny, spowodowaną martwicą tkanek. W szczególnych przypadkach reakcja na roślinę może prowadzić nawet do śmierci.
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Po pierwsze, można go spotkać na terenach nieużytkowanych przez człowieka; głównie na łąkach i przy drogach. Po drugie, jest bardzo podobny do wyrośniętego kopru, jednak jest o wiele wyższy, bo osiąga nawet 4 metry wysokości. Ma zieloną i bruzdowaną łodygę, pokrytą w dolnej części fioletowymi plamami. Liście osiągają średnicę do 150 cm, są duże, szerokie, o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty przypominają baldachy w kolorze białym.
Zaleca się niezbliżanie do rośliny i zgłoszenie faktu odpowiednim służbom.