Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1733
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Będą czytać

Sobota, 27 sierpnia 2022, 11:17
Aktualizacja: 13:18
Autor: red
Żarów: Będą czytać
Fot. organizatorzy
W tym roku w ramach akcji Narodowe Czytanie, której patronuje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, w całej Polsce czytane będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów im. ks. Jana Twardowskiego zaprasza do udziału w 11. edycji Narodowego Czytania, która odbędzie się w sobotę, 3 września, w godz. 10.00-12.00. Spotykamy się na tarasie przed Biblioteką Publiczną, ul. Piastowska 10 w Żarowie. Zachęcamy mieszkańców gminy Żarów do włączenia się do akcji i przeczytania fragmentów utworów Adama Mickiewicza.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezji Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Zbiór Mickiewiczowskich poezji stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru – możemy przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 r. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w 2019 r. nowele polskie. Lekturą Narodowego Czytania w 2020r. była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku w całej Polsce i na świecie przeczytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group