W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora oraz ze strony SIM Sudety Prezes Zbigniew Kieras, dyrektor ds. technicznych Maciej Barbara oraz projektantka budynku Małgorzata Matynia. W trakcie spotkania omawiano koncepcję zagospodarowania działki, na której mają docelowo powstać dwa budynki mieszkalne wraz z miejscami parkingowymi dla nowych budynków. Ustalono, że przy projektowaniu nowych budynków konieczne jest zachowanie istniejących drzew oraz parkingu dla budynków przy ul. Kazimierza Wielkiego.
W trakcie dyskusji nad koncepcją budynku przyjęto założenie, że będzie to budynek, który będzie miał maksymalnie pięć kondygnacji z jedną klatką schodową, szeroką windą zapewniającą możliwość wniesienia noszy. W takiej koncepcji możliwe będzie zaprojektowanie do 30 mieszkań oraz komórek lokatorskich na każdej kondygnacji. Dla zapewnienia niskich kosztów eksploatacji przyjęto, że mieszkania będą ogrzewane z sieci ciepłowniczej oraz możliwość zastosowania fotowoltaiki. Kolejne spotkanie, na którym ma być zaprezentowana koncepcja architektoniczna, planowane jest w maju. Wówczas będzie również zaproponowana koncepcja kryteriów pierwszeństwa przyznawania mieszkań w tym budynku.
– Będziemy realizowali budowę mieszkań typu M1 – M3, a dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, to wynajmujący będzie ponosił znacznie niższe koszty niż w przypadku budynku realizowanego przez dewelopera. Najważniejsze jest to, że najemca nie będzie musiał starać się o kredyt na mieszkanie, gdyż o kredyt występował będzie SIM. Najemca będzie zobowiązany jedynie do wpłacenia 10% wartości mieszkania – mówi burmistrz Leszek Michalak. I dodaje. Jeżeli utrzymane zostanie obecne tempo prac, to SIM rozpocznie budowę już w pierwszym kwartale przyszłego roku, a budynek zostanie oddany do użytku dwa lata później.
SIM Sudety to przedsięwzięcie realizowane przez 17 samorządów z czterech powiatów regionu wałbrzyskiego, które weszły w spółkę z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Sudety planuje wybudować około 900 tanich mieszkań czynszowych. W Żarowie ma powstać co najmniej 100 mieszkań. W każdym budynku, zgodnie z założeniami rządowego programu, pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko oraz osoby starsze.