Poniedziałek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 1429
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Podejmują działania przeciwpowodziowe

Piątek, 21 marca 2025, 9:25
Aktualizacja: 10:26
Autor: red
Gmina Strzegom: Podejmują działania przeciwpowodziowe
Fot. UM Strzegom
Poniżej zamieszczamy informację o działaniach podejmowanych przez Gminę Strzegom w sprawie działań przeciwpowodziowych.

Gmina zwróciła się o udzielenie informacji o podejmowanych działaniach przeciwpowodziowych w ciągu ostatnich 6 miesięcy od powodzi zabezpieczających koryto rzeki i teren zalewowy do instytucji odpowiedzialnej za tego rodzaju działania - do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Legnicy w celu załatwienia zgodnie z kompetencjami,

Kwestia konsultacji dotyczących „Projektów Planu utrzymania wód w regionach wodnych, na obszarach działania PGW Wody Polskie Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz sporządzonych dla tych dokumentów Prognoz oddziaływania na środowisko” była podnoszona przez internautów, dlatego informujemy, że na konsultacje, które odbyły się dnia 28.01.2025 r. został oddelegowany pracownik Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Konsultacje miały na celu zapoznanie się z projektem Planu utrzymania wód w regionie wodnym Środkowej Odry, w regionie wodnym Łaby i Ostrożnicy (Upa), w regionie wodnym Metuje, w regionie wodnym Izery, w regionie wodnym Orlicy oraz w regionie wodnym Morawy – obszar działania PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Projekt planu utrzymania wód RZGW Wrocław oraz prognoza, które zostały zaprezentowane na slajdach podczas spotkania to dokumentacja ogólnodostępna na stronie wód polskich https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod. Według informacji przedstawionych na konsultacjach plany utrzymania wód (PUW) są dokumentami planistycznymi w gospodarce wodnej, które pełnią kilka istotnych funkcji. Przedstawiają planowane do realizacji działania utrzymaniowe, identyfikują odcinki wód, w obrębie których występują zagrożenia dla swobodnego przepływu wód oraz spływu lodów, z rozróżnieniem rodzajów zagrożeń. Ponadto plany zawierają wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. PUW opracowuje się zgodnie z zapisami art. 327 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz.U. 2024 poz. 1087 ze zm.)

Prace utrzymaniowe są realizowane w obrębie dna i brzegów śródlądowych wód powierzchniowych i polegają na:

wykaszaniu roślin,
usuwaniu roślin pływających i korzeniących się w dnie,
usuwaniu drzew i krzewów,
usuwaniu przeszkód naturalnych oraz wynikających z działalności człowieka,
zasypywaniu wyrw oraz ich zabudowie biologicznej,
udrażnianiu wód,
remoncie lub konserwacji urządzeń wodnych lub budowli regulacyjnych,
rozbiórce lub modyfikacji tam bobrowych oraz zasypywaniu nor zwierząt w brzegach.
W trakcie przygotowywania dokumentów poddawanych konsultacjom uwzględniono potrzeby z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz konieczność osiągnięcia celów środowiskowych. Cele te można określić jako osiągnięcie lub utrzymanie dobrego stanu wód oraz zapobieganie ich pogorszeniu, w szczególności w odniesieniu do ekosystemów wodnych i innych ekosystemów od nich zależnych. Prowadzący spotkanie na pytania uczestników (zarówno prezydentów, wójtów, burmistrzów, oddelegowanych pracowników Gmin oraz osób z zewnątrz – spotkanie było ogólnodostępne i każdy mógł w nim uczestniczyć) informowali, że można nanieść uwagi do planu, lecz nie oznacza to, że zostaną one w nim uwzględnione, dlatego też wskazano, iż uwagi wymagające realizacji powinny być również skierowane do odpowiednich Oddziałów Wód Polskich. Na pytania dotyczące, jakie są rzeczywiste plany działania przez Wody Polskie zarówno po mającej miejsce we wrześniu 2024 roku powodzi i jej skutkach, jak i inne pytania wymagające konstruktywnej odpowiedzi informowano wielokrotnie, iż spotkanie ma na celu zapoznanie się z treścią planu oraz instrukcją, jak zgłosić do niego ewentualne uwagi, a w sprawach bieżących należy utrzymywać kontakt z Wodami Polskimi.

Gmina Strzegom zgłosiła zarówno pisemnie 16.01.2025 r. do Dyrekcji RZGW Wrocław i RZGW Legnica, jak i poprzez ankietę, następujące uwagi do Planu Utrzymania Wód w zakresie realizacji zadań:

wyczyszczenie Potoku Olszańskiego,
wyczyszczenie Potoku Szymanowskiego,
wyczyszczenie Cieku Wierzbiak,
wyczyszczenie rzeki Strzegomki,
wyczyszczenie Potoku Rogacz,
wyczyszczenie Potoku Parowa.
W uzasadnieniu wskazano, że rzeka oraz potoki są zaniedbane, porośnięte trzciną, która tamuje przepływ wód. Nadmiar wód powoduje lokalne podtopienia.

Podczas powodzi powstały następujące szkody, które zostały zgłoszone do RZGW Legnica:

wyrwa w murze potoku w Olszanach na wysokości posesji nr 16 ,
pęknięcie muru rzeki przy ul. Wałbrzyskiej w Strzegomiu,
pęknięcie muru rzeki przy ul. Świdnickiej w Strzegomiu,
wyrwa w skarpie potoku w Małym Modlęcinie,
uszkodzenie muru rzeki w Stawiskach.
Gmina wniosła o oczyszczenie kanału i linii brzegowej rzeki Strzegomki na odcinku między drogą wojewódzką nr 382 a miejscowością Międzyrzecze.

Gmina Strzegom wniosła również o zamontowanie wodowskazów:

w miejscowości Granica,
na wysokości mostu na ulicy Wałbrzyskiej w Strzegomiu,
na wysokości szkoły podstawowej nr 3 w Strzegomiu.
Zwrócono również uwagę, że podczas powodzi doszło do konieczności podwyższania wałów przy rzece Strzegomce. Dlatego też zarządca rzeki powinien wziąć pod uwagę konieczność podwyższenia wałów w miejscowości Granica, Strzegom, Międzyrzecze, Skarżyce. Wskazano, że należy umocnić brukiem brzeg rzeki od ul. Wałbrzyskiej w Strzegomiu do ul. Milenijnej w Strzegomiu.

Poinformowano RGZW, że w chwili obecnej na całym odcinku w korycie rzeki Strzegomki jest naniesiony rumosz, cegłówki, karpy drzew. Należy oczyścić koryto, umożliwiając prawidłowy i swobodny przepływ wody.

21.01.2025 r. wystosowano również jako uzupełnienie pismo do Planu Utrzymania Wód o pilną naprawę barier ochronnych zlokalizowanych na murze oporowym rzeki Strzegomki – dz. nr 2010 obr. Śródmieście Nr 3 w Strzegomiu. Gmina Strzegom zgłaszała wielokrotnie zły stan barier przy rzece do Wód Polskich. Bariery są przegnite i pokryte rdzą. W okolicach barier zlokalizowana jest Szkoła Podstawowa Nr 3 w Strzegomiu.

23.01.2025 r. wystosowano pismo do RZGW we Wrocławiu oraz Legnicy w związku z przyjętym zgłoszeniem w sprawie uszkodzonych murów oporowych przy rzece Strzegomce na wysokości ul. Brzegowej i ujęcie w planie remontów na 2025r. infrastruktury będącej własnością Państwowego Gospodarstwa Wodnego. W czasie powodzi fugi z muru oporowego od mostu kamiennego do budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 w Strzegomiu zostały wypłukane i powstały szczeliny. Kamienie z muru zostały uszkodzone. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wnioskowano o naprawę muru.

Gmina Strzegom podjęła kroki związane z uzyskaniem odszkodowania za zniszczenie mienia gminnego podczas powodzi od ubezpieczyciela majątku.

Gmina Strzegom wystąpiła do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej z rezerwy oświatowej z tytułu pomocy JST w usuwaniu skutków działania żywiołów dla PSP nr 3 w Strzegomiu i ZSP w Jaroszowie. Otrzymano kwotę dofinansowania na podstawie kosztorysów inwestorskich pomniejszoną o uzyskane odszkodowanie w wysokości- 1 041 838,00 zł.

Podjęto również działania związane z wypłatą odszkodowań za uszkodzenie urządzeń małej architektury na terenie zalewowym. W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie w sprawie zalania urządzeń sterujących fontanny posadzkowej przy ul. Dolnej w Strzegomiu. Po przekazaniu wymaganej dokumentacji przez Gminę oraz wypłacie zaliczki odszkodowania, ubezpieczyciel wystąpił z żądaniem dostarczenia dodatkowych danych dotyczących tego zdarzenia, co umożliwi mu dokonanie końcowego rozliczenia kwoty odszkodowania.

Sprawa niezwłocznego podjęcia działań celem oczyszczenia koryta rzeki oraz wzmocnienia wałów od ronda w stronę Międzyrzecza, Morawy i Skarżyc została skierowana do instytucji odpowiedzialnej za tego rodzaju działania- do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Legnicy w celu załatwienia zgodnie z kompetencjami,

27 lutego 2025r. odbyło się spotkanie z dyrektorem Zarządu Zlewni Wód Polskich w Legnicy. Podczas spotkania został omówiony stan rzeki Strzegomka oraz cieków wodnych na terenie gminy. Zostały przedstawione również sprawy związane z uszkodzeniami podczas powodzi infrastruktury będącej własnością Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W wyniku rozmów zostało ponowione pismo do właściciela rzeki o możliwość zawarcia porozumienia na oczyszczenie rzeki oraz potoków.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group