To ponad 150 lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych, wagony towarowe i osobowe a także kolejowe pojazdy specjalistyczne ustawione na ponad 2 km torów.
Budynki techniczne służące do utrzymywania maszyn m.in 19 -stanowiskowa parowozowania, piaskownia, olejarnia, żurawie wodne czy dźwig węglowy.
Przejażdżki zabytkowym taborem po Trasie Parowozowej odbywają się o 12 00, 14 00 i 16 00 w każdy weekend. Dla najmłodszych przygotowana jest strefa zabaw dla dzieci „Tomek i Przyjaciele" znajdująca się w Centrum Obsługi Turysty oraz niebieska lokomotywa „Tomek" przy placu zabaw dla dzieci.
Część zewnętrzną Muzeum zwiedzamy samodzielnie dzięki mapce otrzymanej przy zakupie biletu, podczas którego można zagrać w grę terenową i otrzymać nagrodę na zakończenie zwiedzania.
Druga część obejmująca zabudowania parowozowni oraz budynku dawnej administracji udostępniana jest z przewodnikiem co godzinę. W częściowo chronologicznym układzie wyodrębniono 7 tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych: Naczelnik 1930 (historia kolei w Jaworzynie Śląskiej 1843 - 1945), Naczelnik 1977 (historia kolei w Jaworzynie 1945 - 1990), pracownia ODRA (prezentująca jedyną na Dolnym Śląsku cyfrową maszynę obliczeniową ODRA 1305), Kolejowa Kasa, Kolejowa Medycyna Pracy, Zawody PKP, drukarnię oraz zabytkową makietę kolejową H0 prezentowaną w nowej aranżacji.
Od 20 marca uruchamiamy dla Państwa Kolejowe Bistro – bar serwujący potrawy kuchni polskiej zorganizowanego w stylowym, oryginalnym wagonie barowym PKP z lat 70. XX wieku z daniami na wynos.
Uruchomiona zostaje także strefa odpoczynku dla turystów wśród zabytkowych parowozów, tak aby zapewnić bezpieczeństwo i zachować reżim sanitarny.
Dla chętnych pozostać z zabytkami techniki dłużej polecamy nocleg w wagonach sypialnych lub Willi Fischer i wycieczkę do oddalonego o 30 km Młyna Hilberta w Dzierżoniowie.
Muzeum czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałku , w weekendy od 10 00 do 18 00, w tygodniu od 8 00 -16 00.