CBOS powtórzył badanie sprzed 5 lat, kiedy po raz pierwszy zapytał Polaków o ich doświadczenia z urzędami. Wyniki uzyskane w 2007 roku są podobne do tegorocznych – piszą autorzy badania. Z jednym wyjątkiem: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tu wzrost pozytywnych ocen jest bardzo widoczny.
O ile przez pięcioma laty na główne pytanie w ankiecie: „Czy był(a) Pan(i) zadowolony(a) ze sposobu załatwienia sprawy w urzędzie?” odpowiedzi „ tak, sprawa została załatwiona od ręki” udzieliło 33 proc. klientów ZUS , o tyle w 2012 roku wskaźnik ten wzrósł do 53 proc.
Równocześnie zmniejszył się odsetek osób niezadowolonych z obsługi w ZUS. W 2007 roku 22 proc. badanych przyznało, że wprawdzie udało się załatwić sprawę, ale było to bardzo uciążliwe. W 2012 odsetek takich odpowiedzi spadł o 10 punktów procentowych, do 12 proc. W skali od 1 do 5, gdzie „1” oznacza ocenę zdecydowanie negatywną, ZUS został oceniony na 4,1, nieznacznie tylko ustępując starostwom powiatowym.
- To badanie potwierdza, że ZUS zmierza we właściwym kierunku. Wdrożona w 2010 strategia przekształceń ZUS, której celem jest realizacja modelu zorientowanej na klienta, a zarazem dbającej o publiczny grosz instytucji przynosi wymierne efekty – komentuje wynik badania CBOS prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.
Wzrost satysfakcji klientów widoczny jest także w prowadzonych od dwóch lat na zlecenie ZUS, współfinansowanych przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki badaniach pracowni MillwardBrown SMG/KRC. I tak np. ze zrealizowanego właśnie czwartego etapu badań wynika, że wyraźnie wzrosło zadowolenie z obsługi w ZUS wśród przedsiębiorców.
(Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS)