7 marca na terenie trzech centrów oświatowych rusza akcja edukacji żywieniowej dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ich rodziców. Głównym założeniem tej inicjatywy jest pobudzenie świadomości młodzieży i ich rodziców, że zdrowe lub niezdrowe odżywianie to przede wszystkim kwestia wyboru i nawyków. Ich realizacja wymaga tyle samo czasu, natomiast efekty są diametralnie różne.
Pierwszy cykl spotkań zaplanowano w piątek 7 marca w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Zajęcia odbywać się będą w oddzielnych blokach programowych zarówno dla gimnazjalistów jak i ich rodziców. Prowadzić je będzie dyplomowany dietetyk Małgorzata Nowicka.
Następnie, w celu podsumowania zaproponowanych zmian i oceny ich efektów poprowadzona zostanie wspólna dyskusja młodzieży i rodziców z dietetykiem.
- Celem warsztatów jest uświadomienie młodzieży, że wprowadzając niewielkie zmiany żywieniowe, można znacząco poprawić swoje samopoczucie, stan zdrowia i wygląd. Wyraźnie zostanie też pokazane, jak bardzo działają przeciwko sobie i co tracą wybierając produkty niezdrowe, wysoko-przetworzone oraz tzw. fast-food. Zakres przekazywanej wiedzy obejmować tez będzie liczne działania profilaktyczne - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Hasło warsztatów „Chcesz być sobą - jedz z głową” przewrotnie nawiązuje do reklamy telewizyjnej zachęcającej do jedzenia batoników. „Głodny nie jesteś sobą” Zostanie ono jednak wykorzystane do tego, żeby uświadomić młodzieży, że istotnie człowiek głodny traci nad sobą kontrolę i jego umysł nie może funkcjonować sprawnie, ale słodycze to najgorszy wybór. Podsumowaniem warsztatów będzie pokazanie, że możesz naprawdę być sobą i wykorzystywać swój potencjał wtedy, kiedy Twój organizm jest odpowiednio odżywiony.
Tematyka wykładów :
- czego potrzebuje młody organizm do prawidłowego rozwoju (składniki odżywcze – białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały),
- woda jest niezbędna, w jakiej postaci ją dostarczać (dlaczego „NIE” dla napojów słodzonych),
- co się dzieje, kiedy brakuje jakiegoś składnika i dochodzi do braku równowagi w organizmie i powstawania wielu chorób,
- dlaczego teraz musimy rozróżniać żywność zdrową od niezdrowej (kiedyś wszystko było zdrowe) i o jakich cennych produktach zapomnieliśmy,
- jakie pokusy żywieniowe czyhają na młodych ludzi i czym je można łatwo zastąpić (wpływ reklamy na kształtowanie nawyków żywieniowych),
- czy w zdrowym odżywianiu i utrzymaniu zdrowej sylwetki chodzi tylko o kalorie
- proste metody, by za pomocą żywności podnieść poziom energii, sprawność umysłu, poprawić zdrowie i sylwetkę,
- dlaczego śniadanie jest takie ważne, co zabierać ze sobą do szkoły i co jeść po szkole,
- zdrowe odżywianie zajmuje tyle samo czasu, co niezdrowe - trzeba tylko sięgać po produkty z innych półek i chodzić do innych restauracji – zawsze jest wybór!
- szybkie podsumowanie, co nam służy, a co szkodzi (materiały drukowane - „Podstawowe Zasady Zdrowego Odżywiania” oraz „Podstawowe Błędy Żywieniowe”
Następne spotkania odbędą się w gimnazjach: w Witoszowie Dolnym oraz w Lutomi Dolnej.