Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1748
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ciepłownicza transformacja

Niedziela, 25 czerwca 2023, 17:28
Autor: red
Świdnica: Ciepłownicza transformacja
Fot. UM Świdnica
Rada Miejska Świdnicy przyjęła uchwałę w sprawie transformacji energetycznej miejskiego systemu ciepłowniczego.

Tym samym otworzyła drogę do modernizacji Ciepłowni Zawiszów w kierunku dekarbonizacji oraz uzyskania przez spółkę statusu przedsiębiorstwa efektywnego energetycznie. Dla mieszkańców oznacza to przede wszystkim bezpieczeństwo dostaw ciepła, czystsze powietrze oraz w długiej perspektywie ograniczenie wzrostu cen energii. Szacowana na 300 mln złotych inwestycja jest największą w historii Miejskiego Zakładu Energii Cieplnej w Świdnicy.

Dziś produkcja ciepła w MZEC Świdnica opiera się w 100% na węglu. To musi się zmienić ze względu na rosnące wymagania Unii Europejskiej, wymuszające stopniowe odejście od tego surowca. Zaostrzane są też normy emisji CO2 i innych substancji do atmosfery. Rosną koszty uprawnień do emisji, a co za tym idzie – ceny energii dla odbiorcy końcowego. Na te ostatnie znaczący wpływ ma również dostępność surowców i ceny paliw. Wszystkie te czynniki sprawiają, że system ciepłowniczy w całej Polsce musi przejść w najbliższych latach transformację.

- Uchwała otwiera drogę do dekarbonizacji systemu ciepłowniczego oraz osiągnięcia przez MZEC statusu przedsiębiorstwa efektywnego energetycznie - mówi zastępca prezydent Świdnicy Krystian Werecki. - Modernizacja Ciepłowni Zawiszów w kierunku dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii to przede wszystkim bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu prawnym i geopolitycznym. Pozwoli jednocześnie na spełnienie coraz bardziej wyśrubowanych norm unijnych w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, tym samym przekładając się na czystość powietrza w mieście. Na podstawie rekomendacji Krajowej Agencji Poszanowania Energii chcemy również uniezależnić dostawy ciepła od dostępności i wahań cen jednego surowca. Ten fakt oraz stopniowe odejście od węgla, w dłuższej perspektywie pozwoli ograniczyć wzrost cen ciepła dla mieszkańców.

Na zlecenie MZEC Świdnica, Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotowała Studium Wykonalności, w którym przeanalizowała dziewięć wariantów modernizacji zakładu w kierunku dywersyfikacji źródeł ciepła. Dotychczasową produkcję opartą na węglu w perspektywie kilkunastu lat ma zastąpić mix energetyczny, oparty o gaz, biomasę i RDF. To wstępna rekomendacja, która będzie przedmiotem dalszych analiz. Oprócz KAPE, przy realizacji projektu MZEC będzie współpracować z szeregiem instytucji, w tym m.in. Państwowym Funduszem Rozwoju oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Modernizacja systemu to wyzwanie, z którym mierzą się obecnie ciepłownie w całej Polsce. Podobne procesy trwają już m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, Dzierżoniowie, Krośnie czy Olsztynie – wyjaśnia Jacek Piotrowski, prezes zarządu MZEC Świdnica. - Opracowanie ekspertów Krajowej Agencji Poszanowania Energii przedstawia kompleksową analizę sytuacji wyjściowej i wskazuje możliwe warianty modernizacji ciepłowni. Na tej postawie eksperci zarekomendowali rozwiązanie, zapewniające optymalny kierunek inwestycji z perspektywy ekonomicznej, technologicznej i prawnej. To dla nas punkt wyjścia dla dalszych analiz i prac oraz do prowadzenia rozmów z Polskim Funduszem Rozwoju.

Szacowana wartość inwestycji to 300 mln zł. Część środków, na inwestycję w OZE oparte o biomasę, została przyznana w przyjętym przez Sejmik Województwa Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Dolnośląskiego 2021-2030. Pozostałe muszą zostać pokryte przez zewnętrznego inwestora.

Uchwała Rady Miejskiej to kontynuacja działań na rzecz modernizacji systemu ciepłowniczego w Świdnicy, podejmowanych przez władze miasta i spółki w ostatnich latach. Przykładem wcześniejszych inicjatyw jest Program KAWKA, którego efekty plasują Świdnicę w czołówce miast w regionie pod względem procentowego rozwoju sieci ciepłowniczej i likwidacji pieców węglowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group