Dożynki wojewódzkie rozpoczął uroczysty korowód na czele którego stanął zespół folklorystyczny Dolnoślązacy. Na stadionie sportowym w Juszczynie Metropolita Wrocławski abp. Józef Kupny odprawił uroczystą mszę świętą dziękczynną za zebrane w tym roku plony. Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy i misterium chleba. Uczestnicy dożynek podzielili się pieczywem z zebranych w tym roku zbóż.
W programie dożynek wojewódzkich nie zabrakło konkursów. Sołectwa z Dolnego Śląska zaprezentowały wieńce dożynkowe. Te tradycyjne, wykonane z dużą pieczołowitością i kunsztem, dzieła sztuki ludowej zrobiły na zebranych ogromne wrażenie. Spośród 19 wieńców dożynkowych komisja konkursowa wybrała ten najpiękniejszy. W tym roku zwyciężył wieniec autorstwa mieszkańców Chwalibożyc w gminie Oława. Drugie miejsce zajął wieniec z Dziadkowa w gminie Cieszków, trzecie wyróżnienie ex aequo zdobyła wieś Wolany w gminie Szczytna i Juszczyn w gminie Środa Śląska. Przypomnijmy, że przygotowania wieńców trwają nawet kilka miesięcy. W ubiegłym roku najpiękniejszy dolnośląski wieniec z Kraśnika Dolnego w Gminie Bolesławiec wygrał konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP i stanął w Pałacu Prezydenckim.
Imprezę w Juszczynie uświetniły występy kapel ludowych: Dolnoślązacy, Polanie, Biesiadni oraz Zespołu Muzyki Polskiej Mokosza. Na brak atrakcji nie mogli też narzekać najmłodsi uczestnicy dożynek. Dla nich przygotowano gry, zabawy i konkursy. Gwiazdą imprezy był zespół Brathanki. Obchody święta plonów zakończył pokaz sztucznych ogni i dyskoteka pod gwiazdami.
Organizacja wojewódzkich dożynek to zaszczyt ale także olbrzymie wyzwanie, któremu sprostali włodarze i mieszkańcy gminy Środa Śląska. Na słowa uznania zasługują też przede wszystkim dolnośląscy rolnicy. Marszałek Rafał Jurkowlaniec w trakcie święta plonów przypomniał, że wiosna i niesprzyjające warunki atmosferyczne opóźniły w tym roku żniwa o ok. dwa tygodnie w stosunku do lat poprzednich. W maju i czerwcu doszło do lokalnych podtopień, które spowodowały szkody w uprawach rolnych.